UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

ÇHD’den Akkardan Direnişçilerine Destek Ziyareti

Kriz gerekçesiyle 26 Ocakta işten atılan ve fabrika önünde direnişe başlayan Akkardan işçilerinin başlatmış olduğu mücadele sürüyor. Çevre fabrikalardan gelen işçilerin ziyaretinin yanı sıra, çeşitli kurumların desteği de sürüyor. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar Akkardan direnişçilerine destek vermek amacıyla direniş yerine gittiler.

Destek ziyaretleri sırasında ÇHD üyesi avukatlar adına kaleme alınan bir metni okuyan Meryem Asil şunları söyledi: “Ülke genelinde kriz, işçi ve emekçilerin belini bükmeye devam ediyor. Toplu işten çıkarmalar, ücretsiz izin dayatmaları derken işçi ve emekçiler krizin tüm faturasını ödemekle yüz yüze kalıyorlar. Zaten fazlasıyla büyük olan işsizler ordusuna binler, on binler ekleniyor. Yaşam şartlarının ağırlaşması, işçi ve emekçiler cephesinde sadece ekonomik yıkıma yol açmıyor. Bununla birlikte onları manevi yıkıma da uğratıyor. Emekçi ailelerinde işsizlik ve yoksullaşmanın yol açtığı sorunlar katlanarak artıyor. Hem eşler arasında hem de ana-baba ve çocuklar arasında geçimsizlikler ve kavgalar boy veriyor. Elbette madalyonun başka bir yüzü daha var. İşçilerin bir bölüğü krizin faturasını ödemeyi reddediyor ve tıpkı burada aylardır direnen Akkardan işçilerinin yaptığı gibi, işsizliğin, yoksullaşmanın kader olmadığını bilerek harekete geçiyorlar. Gerçekten de son aylarda işçilerin azımsanamayacak bir kısmı kendilerine dayatılan, direnmek yahut pes etmek seçenekleri arasında onurlu olanı seçiyor ve diğer işçi emekçilere de gösteriyorlar. Bizler, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul şubesi üyesi avukatlar olarak bugün işte bu yüzden buradayız. Akkardan işçilerinin onurlu direnişini selamlamak, direnişlerinin işçi sınıfının direnen bir bölüğü için soluk, direnmeyen bölüğü için ışık olduğunu söylemek ve destek sunmak için buradayız.”

Meryem Asil, direnişte olan işçilerin dayanışmasına vurgu yaparak, emekten yana avukatlar olarak Akkardan ve tüm direnişte olan işçi kardeşlerinin haklarına sahip çıkacaklarını belirtti. Basın açıklaması “Akkardan İşçisi Yalnız Değildir” sloganıyla son buldu.

24 Nisan 2010


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this