UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Çiftlik Bank’tan Sonra: Duydun mu? Bir Site Varmış!

Gebze’den bir metal işçisi

Malumunuz Çiftlik Bank mağdurlarını duymayanınız yoktur. Konu, sosyal medya ve ana haber bültenlerinde uzunca bir süredir yer buluyor. Şimdi ben size bu konu henüz soğumamışken fabrikamda yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum.

Geçtiğimiz günlerde vardiya arkadaşlarımdan biri geldi yanıma. “Bir reklam firması varmış, internet üzerinden ona bakar mısın?” dedi. Benden yaşça büyük olan işçiye “tamam abi, yemekte bir bakarız” dedim. Yemek saati geldi. “Abi sen şu işin aslını astarını bir anlat bakalım” dedim. “Ya kardeş bu siteye üye oluyormuşsun” dedi. “Eee” dedim “sonra?” “İşte 6000 lira para yatırıyorsun, onlar da sana bir laptop veriyor. Bu laptopu açık bırakıyorsun. Ayda 1500 lira sana geri dönüyor. Çok kazançlı bir iş bu” diye anlattı. “Abi Çiftlik Bank olayı daha gündemde, insanlar nasıl kandırıldı, paraları alındı görmedin mi?” dedim. “Ya bak kardeş şöyle bir şey geldi aklıma; 6 kişi bulalım riski azaltalım. 1000 lira kimseye zarar vermez. Hem sen öyle diyorsun ama bizim bir arkadaş üye olmuş. Birazcık da para almış” dedi itiraz ederek. “Bak abi Çiftlik Bank’ta da oldu, az az insanlara paralar verdiler. Onlar da arkadaşlarına anlattı. Birçok kişi de buna kanıp bu siteye üye oldu. Sonrasını sen de biliyorsun. Binlerce insan şu an mağdur durumda. Kusura bakma abi, bana zarar verir, bir ev kirası bu para. Ben bu 1000 lira için burada 15-20 günden fazla emek harcıyorum, bunu boşa harcayamam. Senin de çocukların var. Ne gerek var, onlara bir şeyler alırsın. Dolandırıcıları sevindireceğine çocuklarını sevindir” dedim. “Kısa yoldan para kazanmak diye bir şey yok abi. Benim 1 ekmeğimi nasıl 2 yaparım diye düşünmem lazım. Eğer geçinemiyorsan aldığın maaş yetmiyorsa bunun için mücadele etmen gerekiyor. Bu tarz sitelerden biz işçilere hayır yok” diye ekledim. Dilim döndüğünce anlatmaya, uyarmaya çalıştım.

Kimse kimseye bedavadan para vermez. Eğer ki geçinemiyorsak aldığımız ücretler yetmiyorsa Çiftlik Banklar ve bu gibi şirketler bizim dertlerimize derman olmaz. Yapmamız gereken bütün işçiler olarak birleşip örgütlenmektir, başka çaremiz yok. O zaman ancak ekonomik durumumuzda ve çalışma koşullarımızda iyileştirmeler elde edebiliriz. Ve bu gibi sitelerin tuzaklarına düşmeyiz.

12 Nisan 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this