UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Çocuğuma Okul İstiyorum

Kartal’dan bir emekçi kadın

Çocuğum ortaokulu bitirdi. Liseye geçişte Milli Eğitim Müdürlüğü bizi meslek lisesi başlığı altında imam hatip lisesine yönlendirdi. Biz ise oturduğumuz bölgede bir Anadolu lisesini istedik ve bu temelde 5 tercih hakkımızı kullandık. Fakat tercih ettiğimiz okullardan hiçbirine yönlendirilmedik. Tercihlerimiz arasında meslek lisesi ve imam hatip lisesi olmamasına rağmen imam hatip lisesine yönlendirildik. “Kontenjan dolu, bu liselere gitmezseniz açıkta kalırsınız” diyerek bizi bunlardan birini seçmeye mecbur bırakmaya zorladılar.

Çocuğum böyle bir okulda okumayı istemediği için bu dayatmayı kabul etmedik. Sonrasında Milli Eğitim Müdürlüğünde bir komisyona katıldık. Burada benim gibi başka velilerin de aynı sorunla boğuştuğunu gördüm ve birlikte hareket etmeye başladık. Toplanıp Milli Eğitim Müdürlüğüne çocuklarımızı istediğimiz okullara göndermesi için tekrar başvurduk ve dilekçeler yazdık. Aldığımız cevap ise kontenjanın dolu olduğu ve beklememiz gerektiği idi. Bizler de sorunumuz çözülene kadar müdürlük içinde beklemeye başladık. Bunun üzerine bizi bir devlet görevlisi ile görüştürdüler. Onunla görüşmemizde isteklerimizi ve tepkilerimizi ilettik. Ben ona dedim ki, “bugün okullar açıldı ve benim çocuğumun okulu olmadığı için okula gidemedi, psikolojisi bozuldu, şimdi evde kendine bir zarar verirse sorumlusu sizsiniz.”

Aramızda farklı partilere oy vermiş veliler vardı ve aynı sorunu paylaşıyorduk. Artık canımıza tak demişti. Bunca yıldır bin bir emekle büyüttüğümüz çocuklarımıza bir okul bulamıyorduk. Ama pes etmedik. Ayrılmadık ve itirazlarımızı sürekli dile getirdik. Bu ısrarlarımız ve birlikte duruşumuz sayesinde 3 gün sonra çocuklarımızı istediğimiz nitelikte bir okula yerleştirmeyi başardık.

Buradan benzer sorunları yaşayan herkese sesleniyorum: Herkes hakkını arasın, birlik olsun, sessiz kalmasın, ancak böyle istediklerimizi alabiliriz!

5 Ekim 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this