UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Çorlu’da 1 Mayıs Etkinliği

Çorlu’dan bir işçi

1 Mayıs yaklaşıyor ve UİD-DER’in 1 Mayıs çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. “Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Kısaltılsın!” kampanyamızla işçilere ulaşıyor, onları da bu kampanyanın bir parçası haline getirerek 1 Mayıs’a hazırlanıyoruz. İstanbul’un birçok işçi semtinde ve birçok kentte olduğu gibi, işçi havzası olan Çorlu’da da kampanya şiarımızla bir etkinlik düzenledik. Etkinliğimize çeşitli sektörlerde çalışan işçiler ve Trakya Üniversitesi öğrencileri katıldı.

İlk önce derneğimizin tanıtım filmini izledik. Ardından “Ulusal İstihdam Stratejisi” saldırısı üzerine UİD-DER olarak yürüttüğümüz “Kıdem Tazminatımızı Gasp Ettirmeyelim!” kampanyamız sırasında elde edilen görüntüleri, işçilerin kıdem tazminatı ve UİD-DER’in kampanyası hakkında söylediklerini içeren videoyu izledik.

Son 10 yıldaki ekonomik büyümeyle böbürlenen Türkiyeli patronlar ve hükümet, işçilerin elinde kalan en önemli hak olan kıdem tazminatına da göz diktiler. Taşeronlaştırma alabildiğine yaygınlaştırılıyor. Ücretler giderek düşürülüyor, zam yağmurlarıyla daha da değersizleştiriliyor. Çalışma saatleri uzatılıyor. Çalışma temposu arttırılıyor. Daha fazla kâr için patronlar işçilerin canını hiçe sayıyor.  Hiçbir işçi güvenliği önlemi alınmıyor. İşçiler ilkel şartlarda çalışıyor, meslek hastalıklarıyla boğuşuyorlar. Her ay ortalama 100 işçi, iş kazalarında ölüyor. Sendikasızlaştırma saldırısı yaygınlaşıyor. Böyle bir ortamda işçiler örgütsüzlüğe ve sefalete sürükleniyor. UİD-DER medya ekibinin mikrofon uzattığı işçiler, işte bu gerçekleri anlatıyorlardı. Görüntüleri izlerken şunu gördük: Ağır çalışma koşulları ve uzun iş saatleri karşılığında asgari ücret alan işçilerin anlattıkları, bütün işçilerin durumuna ayna tutuyor. Bu gerçekler ortadayken UİD-DER’in başlattığı “İş Saatleri Düşürülsün, Ücretler Yükseltilsin!” kampanyası, işçiler tarafından büyük ilgiyle karşılanıyor. 1 Mayıs’a hazırlanan derneğimiz, işçileri, bu anlamlı ve doğru taleplerle alanlara davet ediyor.

Talebimiz açık ve net! Ücretler yükseltilsin! İş saatleri kısaltılsın! İşçileri fazla mesailere mecbur kılan düşük ücretler yükseltilmelidir. Fazla mesailer kaldırılmalı, işçilere serbest zaman bırakılmalıdır! Bu talepler için disiplin ve coşkuyla 1 Mayıs’a katılacak olan derneğimizin önceki yıllarda katıldığı 1 Mayısların da görüntülerini izledik. Etkinliğimize katılan işçi arkadaşlarımız, bu güzel görüntülerden çok etkilendiklerini ifade ettiler, duygularını paylaştılar.

Etkinliğin ardından sohbetler koyulaştı. 1 Mayıs’ın öneminin vurgulandığı sohbetimizi “UİD-DER’le 1 Mayıs’ta alanlara” çağrısını yineleyerek sonlandırdık.

17 Nisan 2012


...önceki
Dayanışma
  İşçi ÖzEğitim Seminerleri

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this