UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

CSUN İşçileri: “Biz Batırmadık Bedelini de Ödemeyeceğiz”

Aylardır ücretleri ödenmeyen CSUN işçileri, hakları ve alacakları için mücadele etmeye devam ediyorlar. 18 Hazirandan bu yana üretimi durduran ve Tuzla Serbest Bölgesinde bulunan fabrikayı terk etmeyen Birleşik Metal-İş üyesi yaklaşık 400 işçi, taleplerini duyurmak için İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde eylem yaptı. CSUN işçileri, 17 Temmuz Salı günü yaptıkları eylemde “Çinli Patronu Uyarıyoruz; CSUN’u Biz Batırmadık, Bedelini de Ödemeyeceğiz!” diyerek, şirketin içine sürüklendiği ekonomik krizin faturasını ödemeyeceklerini vurguladı.

“Borç Gırtlakta! Faturaları, Kiraları Ödeyemiyoruz”, “Biz Çalıştık, Sen Kazandın. Hakkımızı İstiyoruz”, “Krizin Faturası İşçiye Değil, Patronlara!” yazılı dövizler taşıyan CSUN işçileri, eylem boyunca “Sadaka Değil, Hakkımızı İstiyoruz”, “Açlıktan Ölmeyiz, Biz Bu Yoldan Dönmeyiz!” sloganlarını haykırdı. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde yapılan eylemde Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu konuştu. Serdaroğlu, güneş panelleri üreten CSUN işçilerinin, patronların keyfi tutumları ve sorunlara çözüm üretmeyen hükümet yetkilileri yüzünden evine ekmek götürecek parayı bulamadıklarını aktardı. Dünyanın enerji üretimi yapan en büyük şirketlerinden biri olan CSUN’un devletin bütün imkânlarından, teşviklerinden yararlandığına ve böylece devasa şekilde büyüdüğüne dikkat çeken Serdaroğlu, CSUN işçilerinin bugün yaşamakta olduğu mağduriyeti kabul etmediklerini dile getirdi.

“Herkesi CSUN işçileriyle empati yapmaya davet ediyoruz. Elektrik, su faturaları, kredi borçları, kiralar ödenemiyor. Ödenemeyen her kuruş için bu arkadaşlarımız bir de faiz, ceza ödüyor. Ama buna rağmen devlet yetkilileri bu insanlara ‘ben sizin sorunlarınızı çözeceğim’ deme zahmetini göstermiyor” diye konuşan Serdaroğlu, taleplerine sağır kalınmaya devam edildiği sürece işçilerin mücadele etmeye devam edeceğini vurguladı. Yapılan eylemin ardından Birleşik Metal-İş Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan “CSUN Raporu” İstanbul Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne teslim edildi.

18 Temmuz 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this