UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Daha Az Çalışmak İçin Mücadeleye Devam

Sancaktepe’den bir metal işçisi

1 Mayıs’ın ertesi günü servise binmiş işe gidiyorum. Her zamanki gibi uzun ve yorucu bir işgününe doğru zoraki yol alıyorum. Bir tarafta 1 Mayıs’ta Maltepe’de yaşadığım o güzel gün, diğer tarafta ise ömrümden ve enerjimden çalacak olan bir işgünü. İçimden Amerika’daki işçi sınıfının söylemi geçiyor: “1 Mayıs’ta grev yapılacak ve bundan sonra 8 saatten fazla çalışılmayacak!” Üzerinden bunca yıl geçmiş, teknoloji bu kadar gelişmiş, biz de onlar gibi desek olmaz mı? “1 Mayıs’ta grev yapılacak ve bundan sonra bu kadar uzun saatler çalışılmayacak”. Ne güzel olurdu, biz de bu kadar yorulmaktan ve ömrümüzü işyerinde tüketmekten kurtulurduk. Evet, hayaller güzel ama gerçekler acımasız. Servis ilerlemeye devam ediyor…

Servis boş arazilerin olduğu bir yoldan geçiyor bir ara. İstanbul’da az kaldı çorak topraklar, ne ev var ne de doğru düzgün bir ağaç. Ama baharın etkisiyle yeşermeye başlamış her yer. Bir anda gözüme öbek öbek kıpkızıl çiçekler ilişiyor. Bu bakımsız arazide nasıl da “biz buradayız” diye inadına boy vermişler, ne de güzeller! Bu görüntü aklıma tekrar 1 Mayıs’ı getirdi. Hep söylenir UİD DER’in korteji kızıl gelinciklere benziyor diye. Şimdi daha iyi anladım niye gelinciklere benzetildiğimizi. Sınıfımızın örgütlülüğü de bu çorak topraklar gibi bakımsız, dağınık ama UİD-DER’li işçiler aynı o gelincikler gibi bir arada ve çoğalıyor. İnanıyorum ki bu bakımsız topraklar da bir gün gelincik tarlasına dönüşecek.

1 Mayıs’ta İstanbul’da yıllar sonra bir araya gelebildik ve güzel günler isteyenler olarak birlikte yürüyüp Maltepe’ye baharı getirdik tüm renklerimizle. Karanlığın üzerimize çöktüğü kötü günlere inat tüm güzelliklerimizle alanları doldurduk. UİD-DER korteji ise aynı o bakımsız topraklardaki kızıl gelincikler gibi tüm güzelliğiyle ve tüm baskılara karşı inatla güzel günler isteyenlere umut verdi.

Servis sanayinin kapısına geldi, şimdi 1 Mayıs’ın o güzel havasını işyerine taşımam lazım. 1 Mayıs’a gelemeyen tüm arkadaşlarıma o günün güzelliğini anlatmam lazım. Anlatmam lazım ki çok daha az çalışıp, çok daha rahat yaşayabileceğimiz, savaşsız, sömürüsüz güzel günlere ulaşabilelim. 1 Mayıs’ta tüm dünyada alanları doldurup bize güç katan tüm sınıf kardeşlerimize selam olsun! Sınıfımıza yol gösterip, umut veren UİD-DER’e selam olsun! Selam olsun güzel günleri getirecek sınıf kardeşlerimize!

UİD-DER Yürüyor Mücadele Büyüyor!

8 Mayıs 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this