UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Daralma, Konkordato… Krizin Faturası İşçilere Ödetiliyor

Ekonomik kriz gerekçesiyle daralmaya gittiklerini açıklayan firmalar işçi çıkarmaya giriştiler. Bazı firmalar konkordato ilan ederek işçilerin ücretlerinin ödenmesini devlete bıraktılar. Birçok işyerinde aylardır ücretler ödenmiyor, işten çıkarılan işçilerin ücretleri ve tazminat alacakları ise ya ödenmiyor ya eksik ödeniyor. Ücretlerinin asgari ücret üzerindeki kısmı elden ödenen işçilerin alacakları açıkça gasp edilmiş oluyor. Patronlar krizin faturasını işçilere çıkarmak istiyor.

Kocaeli’nde konkordato ilan eden şirket 300 işçiyi mağdur etti

Kocaeli’nin Derince ve Körfez ilçelerinde Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (İSU) tarafından yaptırılan alt yapı çalışmalarını yürüten Atinak Mühendislik, konkordato ilan eden şirketler kervanına katıldı.

Firmaya bağlı olarak çalışan yaklaşık 300 işçinin 3 aylık ücret alacakları bulunuyor. Ücretlerinin asgari ücret üzerinden yatırıldığını, kalanın elden verildiğini ifade eden işçiler, bu durumu defalarca İSU’ya şikâyet ettikleri halde kimsenin ilgilenmediğini, konkordato ilanıyla birlikte alacaklarının asgari ücret üzerinden ödeneceğini ifade ederek tepki gösteriyorlar. Kendilerinden habersiz olarak giriş çıkış yaptırıldığını ifade eden işçiler, bu durumu da SGK’ya şikâyet ettikleri halde bir şey yapılmadığını belirtiyorlar.

İşçiler şantiyede işlerin durduğunu, yemeğin verilmediğini ve en son sularının da kesildiğini, şantiyenin boşaltılarak yeni bir firma getirilmek istendiğini aktarıyorlar.

Garanti Bankası inşaatında işçiler iş bıraktı

İstanbul Kaynarca’da yapımı devam eden Garanti Bankası’na ait teknoloji kampüsü inşaatında çalışan işçiler, 2 aydır ücretlerinin verilmemesi üzerine iş bıraktı.

İşçilerin aktardıklarına göre ana işveren durumunda olan Garanti Bankası dışında biri ara firma diğeri taşeron olmak üzere iki şirket var. Garanti Bankasıyla ara firmanın ödeme yaptığını öğrendiklerini ancak taşeronun işçilere ödeme yapmadığını belirtiyorlar. Yine işçilerin duyumuna göre taşeron firmanın borçlarından dolayı hesabı bloke edilmiş, bu nedenle de hesaptan işçilere ödeme yapılamıyor.

Bu durumdan dolayı mağdur olan işçiler, tepkilerini ücretlerinin ödenmesi için iş durdurarak ortaya koyuyorlar.

Duyar Vana’da kriz gerekçesiyle işçi çıkarmalar başladı

İstanbul Esenyurt’ta üretim yapan Duyar Vana’da daralma gerekçesiyle işçi çıkarmalar başladı. Duyar Vana yöneticileri, işçilere kıdem tazminatlarını 12 takside bölerek vereceklerini ama ihbar tazminatını vermeyeceklerini duyurdular. 1965’ten bu yana üretim yapan ve 70’ten fazla ülkeye ihracat yapmakla övünen Duyar Vana patronu, kriz nedeniyle alacaklarını tahsil edemediklerini, ücretleri de bu nedenle 3 aydır 1 hafta 10 gün gecikmeyle ödeyebildiklerini, bu durumu kabul etmek istemeyen işçilerin de çalışmak zorunda olmadığını söylüyor. İhbar tazminatlarının ödenmemesini de anlaşmalı boşanma olarak ifade ediyor. Çıkmak isteyen işçilerin 2 gün içinde insan kaynaklarına başvurmalarını isteyen yönetim, işçilerin işsizlik maaşı alabilecekleri şekilde çıkışların yapılacağını söylüyor. Böylece duruma tepki gösteren işçilere gözdağı veriyor ve işçileri kendi rızalarıyla işsiz kalmaya mahkûm ediyor.

Duyar Vana işçileri, çıkış için başvuru yapmadığı halde bazı işçilerin işten çıkarıldığını, bazı işçilerin ise yerlerinin değiştirildiğini aktarıyorlar. İşten çıkarmalara tepki gösteren işçiler, işlerin devam ettiğini, kamyonlarca mal gönderildiğini ve mal getirip montajının yaptırıldığını, üretimde bir değişim olmadığını, patronun krizi bahane ettiğini belirtiyorlar.

Yasalara göre, ücretleri düzenli ödenmeyen, 20 gün geciktirilen işçilerin haklı fesih yaparak ve tüm alacaklarını alarak işten ayrılma hakkı var. İhbar tazminatı 3 yıldan fazla çalışan işçiler için 8 haftalık ücrete karşılık geliyor. Duyar Vana’dan çıkarılan işçilerin çoğu 8, 10, 15 yıllık işçilerden oluşuyor.

29 Eylül 2018


...önceki
İSTEMEM
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this