UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dayanışma Ruhunu UİD-DER’le Yaşadık

Dudullu’dan bir döküm işçisi

Merhaba arkadaşlar,

Ben bir döküm işçisiyim. Sınıf mücadelesine gönül veren ve bu mücadelenin haklılığına sonuna kadar inanan bir insanım. Ama ne yazık ki çalıştığım sektörde işçilerin örgütlenme, dayanışma, ortak eylemler yapma gibi bir geleneği yok. Bu konuda büyük bir eksikliğimiz var. Bu nedenle de 26 Mayıs günü UİD-DER’le beraber gittiğim THY grev ziyareti benim için çok anlamlıydı. Bu ziyarete giderken bizim sektörde olmayan grev ve örgütlenmeyi görecek olmanın heyecanı vardı.

Grev alanına vardığımızda bizimle gelen arkadaşların gözlerinde grevci arkadaşlara verilen bu desteğin heyecanını gördüm. Bizi alkışlarıyla karşılayan THY işçilerinin heyecanını gördüm. Hep beraber attığımız dayanışma sloganları da çok anlamlıydı. O an gerçekten de anlatılmaz yaşanır diye düşünüyorum. Örgütsüzlük koşullarında yan yana gelemeyecek işçilerin, grev alanında hep birlikte olduğunu görmek çok güzeldi. Günlük hayatta meslek farkı, gelir düzeyi farkı, kültürel farklılıklar, cins farklılığı işçi sınıfının mücadelesinin önünde hep bir engel oluşturur. THY grevinde bütün bu engellerin aşılabildiğini gördüm. Bugün, hep bir ağızdan aynı türküleri söylemek, hep birlikte halaya durmak, aynı sloganları atarak aynı dayanışma duygusunu yaşamak gerçekten anlatılmayacak kadar güzeldi.

Grevci THY işçileriyle dayanışmayı yükseltmek için oradaydık bugün. Bu dayanışma ruhu UİD-DER’e son derece uygundu. UİD-DER sayesinde bugün orada bulunan bütün THY işçileri sınıf dayanışması ruhunu dolu dolu yaşadılar. Yalnız olmadıklarını gördüler. Mücadelelerinin haklılığına bir kez daha inandılar. Bugünü asla unutamayacaklarını düşünüyorum. Bunu başaran UİD-DER’in disiplini, örgütlülüğüdür. Duyguları yaşamak elbette önemlidir. Ama asıl önemli olan duyguları iyi bir organizasyonla aktarabilmek, paylaşabilmektir. UİD-DER bunu başardı. Sınıf dayanışması ruhunu hem THY işçilerine hem de bizlere yaşattığı için UİD-DER’i bir kere daha tebrik ediyorum.

27 Mayıs 2013


...önceki
Nikbinlik
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this