UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Depremzedeler İçin Toplanan Yardımlar Teslim Edildi

Van ve Erciş’te meydana gelen depremde yüzlerce kişi yaşamını kaybederken, binlerce insan da yaralandı ve çok daha fazlası evsiz kaldı. Depremden sonra derneğimiz UİD-DER, “Van Halkıyla Emekçi Dayanışmasını Yükseltelim!” sloganıyla bir dayanışma kampanyası başlattı. Bu kampanyada bir kez daha gördük ki, tüm ırkçı kışkırtmalara rağmen, Türk emekçilerinin Kürt kardeşleriyle bir sorunu yoktur. Başlattığımız kampanyaya emekçiler ilgisiz kalmadılar ve ellerinden geldiğince Van’daki depremzede kardeşleri için yardımlarda bulundular. Toplanan yardımlar, Van’a ulaştırılması için 5 Kasım Cumartesi günü Halkların Demokratik Kongresi yetkililerine teslim edildi.

Bütün işçi ve emekçileri Van halkıyla dayanışmaya çağıran kampanyamızda yüzlerce koli giyecek, gıda ve ilaç toplandı. Tüm şovenist çığırtkanlıklara rağmen insani duygularını yitirmeyen emekçi kardeşlerimiz, temsilciliklerimizin bulunduğu bölgelerde adeta bir seferberlik başlattılar. Aslında olup bitenler emekçi dayanışmasının güzel bir örneğiydi.

Van halkına elini uzatmak isteyen işçi ve emekçi kardeşlerimizin verdiği yardımlar temsilciliklerimizde açılıp tasnif edildi ve yeniden kolilere kondu, üzerlerine ne olduğu yazıldı. Açılan paketlerden birinin içinden çocuk kıyafetiyle birlikte şekerler çıktı, Van’lı çocuklar şeker de yesin istenmişti. Böylece paketi gönderen aile, milliyetçi dalganın havasına kapılıp depremzedelere taş gönderebilecek kadar onursuzlaşanlara verilebilecek en güzel cevabı vermiş oluyordu bu davranışıyla.

UİD-DER’in temsilciliklerinde yüzlerce yardım paketi toplandı. Toplanan yardımların teslim edilmesi için paketler kamyonlara yüklenirken, çevreden geçen emekçilerin verdiği tepkiler çok anlamlıydı. Örneğin, Sarıgazi temsilciliğimizin karşısında ikamet eden bir emekçi kardeşimiz, hemen bir soba yüklenip getiriverdi. Sokaktan geçen bir yaşlı teyzemiz de, “bilseydim burada yardım toplandığını ben de bir şeyler getirirdim” dedi, içten içe üzülerek. Ayrıca bu arada genç bir işçi kardeşimiz, kıyafet dolu iki çantayı yüklenip getirmişti.

Kampanyaya duyarlılık gösterip ellerinden gelen katkıyı sunan emekçileri, eminiz ki Van halkı da, tanımasalar bile dostlukla anacak ve teşekkür edeceklerdir. UİD-DER olarak bu kampanyayı yürüten, ter akıtan tüm üyelerimize ve dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Ayrıca Van halkını yalnız bırakmayan, elinden geleni esirgemeyen, düşenin elinden tutan, emekçi dayanışmasının ölmediğini gösteren ve UİD-DER’e inanarak ve güvenerek yardım yapan tüm emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz.

Yaşasın Emekçi Dayanışması!

Yaşasın Halkların Kardeşliği!

7 Kasım 2011


sonraki...
İstanbul
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this