UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DERİTEKS Sendikası 1 Mayıs’a Çağırdı

Türk-İş’e bağlı DERİTEKS Sendikası, Tuzla Deri Organize Sanayi’de gerçekleştirdiği eylemle, işçileri 1 Mayıs’a çağırdı.

Sendikanın örgütlü olduğu fabrikalardan yüzlerce işçi eyleme katılarak taleplerini sloganlarla dile getirdi. Uyguner Deri önünde toplanan işçiler, “1 Mayıs’ta, 1 Mayıs Alanlarındayız”, “Kıdeme Uzanan Eller Kırılsın”, “Kıdem Hakkımız Gasp Edilemez” sloganlarını haykırdı.

İşçilere hitaben konuşan DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi, tek adamı sermayenin taleplerini yasalaştırmak için başkan yapmak istediklerini anlattı ve AKP’li bakanların kıdem tazminatı ile ilgili açıklamalarını hatırlattı. Servi şöyle konuştu: “Bakanlar yalan söylüyor, ‘İşçilerin yüzde 80’i kıdem almıyor’ diyorlar. ‘İşverenler kıdem tazminatı yüktür’ diyor. Özel sektörde çalışanlar için kıdem tazminatı bir güvencedir. ‘30 günü 15 güne düşürelim’ diyorlar, ‘fona devredelim’ diyorlar. Fona devredilmesi halinde kıdem tazminatı gasp edilmiş olacaktır. ‘Mevcut çalışanların tazminatına dokunmayacağız’ diyorlar. Yarın çocuklarınız sorduğunda ne diyeceksiniz?”

Musa Servi, 15 Temmuzdan sonra getirilen OHAL rejimiyle birlikte demokrasinin askıya alındığını, kamu çalışanlarının ihraç edildiğini anlattı ve haksız işten çıkarılanların işlerine iade edilmesini talep etti. Servi, siyasal, sendikal yasakların ve sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin ve OHAL’in kaldırılmasını talep ettiklerini ifade etti. Deri işçilerinin 1 Mayıs’ta Gebze’de düzenlenecek mitinge katılacağını belirtti. Eylem sloganlarla sona erdi.

28 Nisan 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this