UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DERİTEKS Tuzla Şubesi 31. Olağan Kongresini Gerçekleştirdi

DERİTEKS Tuzla Şubesi 31. Olağan Kongresi 20 Kasım Pazar günü yapıldı. Kongreye Türk-İş, Hava-İş, Limter-İş, Haber-İş, Liman-İş, Teksif sendikalarının yöneticileri, emekten yana kurumlar ve UİD-DER katıldı. Tuzla Şube Sekreteri Şahin Canpolat katılımcıları ve delegeleri selamlayarak kongrenin açılışını yaptı ve sözü DERİTEKS Şube Başkanı Binali Tay’a bıraktı.

Binali Tay, konuşmasında kiralık işçilik büroları ile yapılan saldırılara ve bu bürolarla çalışan işçilerin yaşadığı sıkıntılara değindi. Kiralık işçiliğin örgütlenmenin önünde ciddi bir engel olduğunu ve kendilerinin örgütlü oldukları işyerlerinde bu saldırıya karşı duracaklarını söyledi. Kıdem tazminatına yönelik saldırıyı eleştirdi; herkesin kıdem tazminatı alacağı yönünde bir algı oluşturulmak istendiğini belirtti. DERİTEKS Sendikası’nın bu saldırıya karşı gerçekleştirdiği eylemlere değindi. Bölgede yürütülen örgütlenme çalışmalarına değinen Tay, 2012 yılında ilk olarak tekstil iş kolunda Ismaco’da örgütlenmeye başladıklarını, yerelde ve uluslararası alanda yürüttükleri mücadelenin sonunda Ismaco’da toplu iş sözleşmesini imzaladıklarını söyledi. Daha sonra ETF Tekstilde yürütülen ve başarıyla sonuçlanan süreci aktardı. ÇPS Tekstilde de mücadele ettiklerini ifade etti: “ÇPS’de de işçilere sözümüz var. Nasıl ki Ismaco’da toplu iş sözleşmesini imzaladıysak, nasıl ki ETF’de toplu iş sözleşmesini imzaladıysak, ÇPS’de de toplu iş sözleşmesini imzalayacağız.” Patronların deri işçilerinin 29 yıllık bir kazanımı olan aile yardımında kısıtlamaya gitmek istediklerini ve deri işçileriyle bu saldırıya karşı durduklarını belirtti. Binali Tay, konuşmasını, herkesin desteğini beklediğini söyleyerek sonlandırdı.

Ardından DERİTEKS Genel Başkanı Musa Servi bir konuşma yaptı. Servi, çok ağır bir dönemden geçildiğini, Ortadoğu’da ve ülkede bir savaş yaşandığını belirterek sözlerine başladı. Servi, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında meydana gelen olaylara, baskı ve yasaklamalara, anti-demokratik uygulamalara dikkat çekti. “Seçimle gelen seçimle gitmelidir. Darbeler işçi sınıfının lehine değildir. Darbe girişiminden sonra KHK’larla yoğun bir baskı ile karşı karşıyayız. Üniversitelerde akademisyenlerin işine son verildi ve uzaklaştırıldılar. Akademisyenler şu anda cezaevindeler” diyen Servi, Meclisten geçirilmek istenen ve tecavüzü aklamaya dönük olan yasayı da eleştirdi. Muhalif basının sesinin kısıldığını, sosyalist basına yönelik kapatmaların arttığını ifade eden Servi, basına dönük baskıların kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Musa Servi, “Ülke olarak emekçi halklarla barış içinde olursak, yaşanan bu saldırıları boşa çıkarabiliriz. Ötekileştirerek, dışlayarak bu sorunu çözemeyiz” dedi. DERİTEKS’in örgütlenme çalışması yürüttüğü Ismaco, ETF ve ÇPS’deki sendikal çalışmalara değindi.

Konuşmalar sırasında deri işçileri şu sloganları haykırdılar: “Birleşen İşçiler Yenilmezler”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Yaşasın Halkların Kardeşliği!” Ayrıca Siirt’te bir madende gerçekleşen iş cinayetini kınayan konuşmalar da yapıldı. İşçiler, “Kaza Kader Değil, Bu Bir Cinayet” sloganını öfkeyle haykırarak tepkilerini dile getirdiler.

Kongrede UİD-DER adına da bir konuşma yapıldı. UİD-DER adına yapılan konuşmada, sermaye sınıfının işçi sınıfına dönük saldırılarının tüm dünyada alabildiğine arttığına, emperyalist savaş ve krizin damgasını vurduğu bir süreçten geçildiğine değinildi. İşçi hakları ve sendikal örgütlenmenin geriye gittiği, OHAL bahanesi ile işçi sınıfına dönük saldırıların giderek arttığı, işçi mücadelelerinin fiilen engellendiği, iş cinayetlerinin hız kesmediği anlatıldı. “Büyük Türkiye hayalleri kuranlar bu büyümeden işçi sınıfının payına işsizlik ve yoksulluk düşeceğini gizliyorlar. Milliyetçi propagandalar ve savaş çığırtkanlığı eşliğinde işçi sınıfına dönük tüm saldırıları meşru gösteriyorlar” denen UİD-DER’in dayanışma mesajı şu sözlerle sona erdi: “Bu durumda yapılması gereken ümitsizliğe kapılmadan, milliyetçi propagandalara, yalanlara kanmadan işçi dayanışmasını diriltmek için mücadele etmektir. Örgütlülüğümüze sahip çıkmak, onu güçlendirmektir. UİD-DER olarak bu bilinçle örgütlenmeye ve işçi dayanışmasını yükseltmeye devam ediyoruz. İşçilerin mücadeleci sendikası DERİTEKS’in kongresine başarılar diliyoruz.”

Katılımcıların konuşmalarının ardından delegelere söz verildi. Delegeler, yaptıkları konuşmalarda birlikteliğe vurgu yaptılar. Sonuç ne olursa olsun mücadeleye devam edeceklerini söylediler.

161 delegenin oy kullandığı ve iki adayın yarıştığı kongrede, 83 oy alan mevcut Şube Başkanı Binali Tay tekrar şube başkanlığına seçildi.

20 Kasım 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this