UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DHL Direnişine Uluslararası Destek

Türk-İş’e bağlı TÜMTİS’te örgütlenen ve bu nedenle işten atılan DHL Express işçilerinin direnişi 30 Mart itibariyle 256. gününü geride bıraktı. Her türlü baskıya ve zorluğa karşın işe geri dönme mücadelelerini sürdüren direnişçi işçiler, 29 Mart Perşembe günü uluslararası bir heyet tarafından ziyaret edildi. Dünya genelinde 19 milyon taşıma işçisini temsil eden ITF ile Avrupa’daki 5 milyon taşıma işçisini temsil eden ETF tarafından gerçekleştirilen ziyarette DHL direnişçilerinin yalnız olmadığı vurgulandı.

ITF ve ETF yöneticileri, Avrupa Parlamentosu (AP) Üyesi Kathleen van Brempt ve dünyanın çeşitli ülkelerinden genç taşıma işçilerinin oluşturduğu uluslararası sendika heyetinin yanı sıra, Türkiye’den de farklı konfederasyonlara bağlı sendikalar DHL işçilerinin yanındaydı. Dünya işçi sınıfının birliğinin, dayanışmasının ve mücadelesinin büyümesi için çaba gösteren UİD-DER de alanda yerini aldı.

Direniş alanında ilk olarak TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk konuştu. ITF ve ETF ziyaretiyle DHL Express direnişinin uluslararası bir boyut kazandığını söyleyen Öztürk, UPS ve DHL Lojistik deneyimlerini hatırlattı. Daha önce uluslararası dayanışmanın ve kararlılığın sonucunda UPS ve DHL Lojistik direnişlerini başarıyla sonuçlandırdıklarını ifade eden Öztürk, “Burada da mücadele ve dayanışma kazanacak” dedi. Öztürk, atılan işçiler geri alınıncaya ve sendika düşmanı tutumlardan vazgeçilinceye kadar direnişlerine devam edeceklerini vurguladı.

Dünyanın 32 ülkesinden 42 üye sendikayı temsilen Türkiye’de bulunduklarını belirten ETF Başkanı Frank Moreels, yaptığı konuşmada DHL’yi işçi ve sendika karşıtı tutumundan vazgeçmeye çağırdı. DHL Express işçilerine milyonlarca taşıma işçisinden selam getirdiğini söyleyen Moreels, direnişçi işçileri cesaretlerinden dolayı tebrik etti. ITF ve ETF’nin desteğinin her zaman süreceğini belirten Moreels konuşmasını “Birlik olursak kazanacağız, tek bir kelime söylüyorum dayanışma!” sözleriyle noktaladı.

Bir liman işçisinin kızı olduğunu ve direniş alanında olmaktan gurur duyduğunu belirten AP üyesi Kathleen van Brempt, demokrasinin sadece oy vermekten ibaret olmadığını vurguladı. Demokrasinin aynı zamanda güçler ayrılığı, basın özgürlüğü ve sendikal haklar anlamına geldiğini belirten Brempt, DHL Express işçilerinin haklı mücadelesini Avrupa’da duyurmaya çalışacaklarını dile getirdi.

Basın açıklamasında Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar da konuştu. Küresel sermayeye karşı işçilerin birliğinin ve dayanışmasının da küresel ölçekte olması gerektiğine dikkat çeken Uyar, “Sermaye karşısında emek ve emeği temsil edenler birlik ve beraberlik içinde hareket ederse emek mutlaka kazanacaktır” dedi. Uyar, Türk-İş olarak DHL Express işçilerinin mücadelesinin yanında olacaklarını belirtti. Basın açıklamasının ardından hatıra fotoğrafları çekildi ve hep beraber “Yaşasın Sınıf Dayanışması!” sloganı atıldı.

30 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this