UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DHL Express İşçileri: Susma Haykır Sendika Haktır

Sendikalaştıkları için işten atılan DHL Express işçileri, direnişlerinin 9. günü olan 25 Temmuzda Yenibosna’da bulunan DHL Express merkez binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdiler.

DHL Express işçileri, Türk-İş’e bağlı TÜMTİS’e üye olarak, çoğunluk elde etmiş ve işveren bu durumu kabullenmeyerek sendika üyesi 9 işçiyi işten atmıştı. Bunun üzerine direnişe geçen DHL Express işçilerinin 25 Temmuzda gerçekleştirdikleri eyleme UPS işçileri, DERİTEKS, Cam-Keramik-İş, Selüloz-İş, Gıda-İş, Belediye-İş sendikaları yöneticileri ve temsilcileri ile UİD-DER’li işçiler destek verdiler. 

İlk sözü TÜMTİS Genel Başkanı Kenan Öztürk aldı. Öztürk, DHL Express yönetiminin, işçi ve sendika düşmanı tutumunu kınadığını ifade etti. DHL Express yönetimine “Yürüdüğünüz yol yanlıştır. Asla başaramazsınız. Sendikalaşmak, işçinin en demokratik hakkıdır” diye seslenen Öztürk işçilerin mücadeleden vazgeçmeyeceğini belirtti. Ardından sözü Türk-İş Bölge Temsilcisi Adnan Uyar aldı. Uyar, Türk-İş’in direniş sürecinde TÜMTİS’in yanında olacağını söyledi ve işçilerin yasal haklarına el koyulmaması için mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

TÜMTİS adına basın açıklamasını TÜMTİS İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ersin Türkmen gerçekleştirdi. Türkmen, anayasal haklarını kullanarak sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan işçilerin, işbaşı yapana kadar direnmekte kararlı olduklarını belirtti. Türkmen, DHL Express işverenine seslenerek: “DHL’yi sendika hakkına saygı göstermeye çağırıyoruz. İşten çıkardığı işçileri derhal işbaşı yaptırmaya, hiçbir maddi dayanağı bulunmayan itiraz davasını geri çekmeye, sendikamız ile görüşüp sorunları çözmek için adım atmaya davet ediyoruz. Aksi takdirde kazanana kadar; hukuki, fiili, meşru mücadelemiz devam edecektir” dedi. Türkmen, sendikaları, emekten yana kitle örgütlerini DHL Express işçileriyle dayanışmaya davet etti.

İşçiler basın açıklaması sırasında sık sık “İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Susma Haykır, Sendika Haktır!” sloganlarını attılar. Basın açıklamasıyla seslerini duyurduklarını söyleyen DHL Express işçileri, molalarda ve paydos vakitlerinde içeride çalışan iş arkadaşlarıyla sık sık selamlaşıp konuştuklarını, arkadaşlarının kendilerine sahip çıktığını, birbirlerine güvendiklerini ifade ettiler.

26 Temmuz 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this