UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DHL Express İşçilerinden Eylem

DHL Express işçileri, direnişlerinin 23. günü olan 8 Ağustosta, Yenibosna’da bulunan DHL Express merkez binası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Türk-İş’e bağlı TÜMTİS sendikasına üye oldukları için işten atılan DHL Express işçilerinin eylemine, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi, Tek Gıda-İş, Belediye-İş, DERİTEKS yöneticileri ve temsilcileri ile UİD-DER’li işçiler destek verdi.

İşçiler direniş alanında sık sık “DHL’ye Sendika Girecek Başka Yolu Yok”, “Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “Birleşe Birleşe Kazanacağız”, “Sendika Hakkımız Engellenemez”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın!” sloganlarını attılar. Basın açıklamasını direnişçi işçiler adına, TÜMTİS İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ersin Türkmen gerçekleştirdi. Türkmen, DHL Express işvereninin haksız, hukuksuz, kanun tanımaz tutumuna rağmen, DHL işçilerinin 23 gündür işyerinin önünde onurlu mücadelelerine devam ettiğini söyledi ve bu mücadelede yalnız olmadıklarını belirterek destek verenlere teşekkür etti.

Türkmen’in ardından sözü TÜMTİS örgütlenme sekreteri Muharrem Yıldırım aldı. Yıldırım, DHL Express işverenine seslenerek: “Bu mücadele sendikamızın ve üyelerimizin size karşı vermiş olduğu mücadelenin ötesindedir ve bize karşı bu savaşı kaybedeceksiniz” dedi. Uluslararası taşıma işçilerinin bağlı olduğu sendikaların, direnişte olan işçilerle ve sendikayla olan dayanışmasının giderek büyüdüğünü ifade eden Yıldırım, DHL Express işverenini, verdiği söze uygun davranmaya ve sendika düşmanlığına son vermeye çağırdı. Mavi yaka beyaz yaka ayrımı yaparak işçilerin ortak mücadelesinin engellenemeyeceğini vurgulayan Yıldırım, yöneticilere şöyle seslendi: “İçerde çalışan işçiler ile dışarıda olan işçilerin ekmeğine kan doğramaktan vazgeçin. Asla bu amacınıza ulaşamayacaksınız. Biz kazanacağız. Çünkü biz haklıyız, yasa dışı bir şey yapmıyoruz. İşten atılan işçiler işe geri dönmeden, işveren çoğunluk itirazını geri çekmeden, toplu sözleşme imzalamadan bu mücadele asla bitmeyecek. Bize diz çöktürmelerine, boyun eğdirmelerine asla müsaade etmeyeceğiz.”

Son sözü Türk-İş Bölge temsilcisi Adnan Uyar aldı. Uyar DHL Express işverenine seslenerek: “Sizin sermayeniz olabilir ama bizim emeğimiz bu işin içine girmezse siz kazanamazsınız” dedi. Uyar, kazanan tarafın direnen işçiler olacağına emin olduklarını ifade etti.

Direnişçi işçiler, içerde çalışan arkadaşlarından, kendilerine selam verenlerin, “merhaba” diyenlerin isimlerinin yöneticiler tarafından listeye alındığını ve içerdeki işçilere baskı yapıldığını aktardılar. Müdürlerin direniş yerinde kendilerine selam verip, içeride arkalarından konuşarak hakaret ettiğini söyleyen işçiler, eninde sonunda kazanacaklarına inandıklarını, mücadelede kararlı olduklarını ifade ettiler.

9 Ağustos 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this