UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DHL Express’te Toplu Sözleşme Aşamasına Gelindi

Bir seneyi aşkın süredir sendikalaşma mücadelesinin verildiği DHL Express işyerinde, TÜMTİS (Tüm Taşıma İşçileri Sendikası) yetkili sendika olarak resmen tanındı ve toplu iş sözleşmesi aşamasına gelindi. TÜMTİS tarafından bugün yapılan açıklamada, işverenin yerel mahkemenin verdiği çoğunluk tespiti kararına itiraz etmediği ve masaya oturmayı kabul ettiği belirtildi.

Ortaya konan kararlılığın ve gerek ulusal gerekse de uluslararası çapta örülen sınıf dayanışmasının sonucunda uluslararası bir kargo şirketi olan DHL Express’te örgütlenme mücadelesinin başarıya ulaştığı aktarıldı. “DHL Express’teki süreç bir kez daha gösterdi ki; ısrarlı, kararlı, birleşik mücadele ve dayanışma kazandırır” diye belirtilen açıklamada, önümüzdeki süreçte gerekli prosedürlerin yerine getirilmesiyle işverenle görüşmelerin başlayacağı ve bu sürecin başarılı bir TİS ile taçlanacağı vurgulandı.

DHL Express’te örgütlenme çalışması 2017 Şubatında tamamlanmış, çalışma bakanlığı tarafından da sendikanın çoğunluğu tespit edilmişti. Ancak DHL Express işvereni bir yandan çoğunluk tespitine karşı itiraz davası açmış bir yandan da örgütlenme çalışmasında öne çıkan 9 işçiyi işten atmıştı. Bu saldırılara boyun eğmeyen işçiler, 17 Temmuz 2017de iş yeri önünde başlattıkları direnişi bugüne kadar aralıksız sürdürdüler. İşçilerin sendikalarıyla birlikte verdiği bu mücadele ve sınıf dayanışması kazanım getirdi. Bir kez daha boyun eğmeyen, mücadele eden işçiler kazandı!

27 Temmuz 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this