UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİSK’ten Sendikal Yasaklara Protesto

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), TBMM gündemine sevk edilen Toplu İş İlişkileri Yasa Tasarısındaki sendikal yasakları protesto etmek üzere, Taksim’de basın açıklaması gerçekleştirdi. 

DİSK üyeleri, 22 Mart sabahı Galatasaray Lisesi önünde toplanarak, Taksim Meydanı’na kadar sloganlarla yürüdü. Basın açıklamasını, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Ali Rıza Küçükosmanoğlu gerçekleştirdi. Sendika ve grev yasalarının 12 Eylül askeri darbesiyle yasaklarla doldurulduğuna değinen Küçükosmanoğlu, Türkiye’nin bu yasaklarla, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) İzleme Komitesi’nde gündeme alınan ülkelerin başında geldiğini hatırlattı.

“AKP hükümeti tarafından hazırlanan yasa değişiklikleriyle, DİSK’e bağlı 3, Türk-İş’e bağlı 7 ve Hak-İş’e bağlı 2 olmak üzere toplam 12 sendika, toplu iş sözleşmesi yapma hakkını kaybetmektedir” diyen Küçükosmanoğlu, “bu hangi hukuk, hangi adalet anlayışında vardır?” diye sordu.

Küçükosmanoğlu, bu yasayla AKP hükümetinin amacının, mücadeleci sınıf sendikacılığı anlayışını yok ederek, işçi sınıfı açısından bir kölelik belgesi olan Ulusal İstihdam Stratejisi Belgesini sorunsuzca ve kolaylıkla uygulamaya koymak olduğunu söyledi.  

DİSK Genel Başkan Yardımcısı son olarak, baskılara karşı mücadele çağrısında bulundu ve “DİSK’i etkisiz hale getirmeyi hayal edenler, işçi sınıfının örgütlenme tarihinden habersizdirler. Ortak gücümüz ve mücadele azmimizi barajlara sığdırmak isteyenler, o barajların altında kalacaklardır!” dedi.

23 Mart 2012


...önceki
Dayanışma
  İşçi Hareketi

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this