UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİSK: 15-16 Haziran’ın Işığında Kıdem Tazminatımıza Sahip Çıkıyoruz!

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK, 15 Haziran Perşembe günü, “15-16 Haziran’ın Işığında Kıdem Tazminatımıza Sahip Çıkıyoruz” sloganıyla basın açıklamaları düzenledi. Eylemler 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 47. yılında, Türkiye’nin birçok kentinde gerçekleştirildi. İstanbul’daki eylem 15-16 Haziran 1970’te 3 işçinin katledildiği Kadıköy Yoğurtçu Parkında gerçekleştirildi. Basın açıklamasına DİSK’e bağlı sendikalara üye işçiler, siyasi parti temsilcileri ve emekten yana kurumlar katıldı.

İlk olarak DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Adil Çiftçi basın metnini okudu. Çiftçi, sözlerine“Kıdem Tazminatını Değil, OHAL’i ve Taşeronu Kaldırın!” başladı. Açıklamada işçilerin sendikalarda özgürce örgütlenmesini ve sendikal haklardan yararlanmasını engellemeyi hedefleyen kanuna karşı gelişen 15-16 Haziran direnişinin 47 yıldır işçi sınıfına rehberlik ettiği vurgulandı. OHAL’le birlikte işçi sınıfının sendikal haklarına ve tarihsel kazanımlarına göz dikildiğini belirten Çiftçi, KHK’larla ihraç edilen 150 bin kamu çalışanı ve 1500 DİSK üyesi işçi olduğunu hatırlattı. Bugün Türkiye’de grev hakkının fiilen yasaklandığını, işçiler daha greve çıkmadan Bakanlar Kurulundan grev erteleme kararı çıktığını vurguladı. Çiftçi kıdem tazminatının fona devredilmesini amaçlayan tasarıyla ilgili olarak “amaç kıdem tazminatını bireysel fona dönüştürerek iş güvencemizin son kalesini yok etmektir. Amaç ‘yük’ olarak ifade ettikleri kıdem tazminatını düşürmektir. Amaç fonda biriktirecekleri haklarımızı istedikleri gibi yağmalamaktır” dedi. Açıklamaya devam eden Çiftçi, sermayenin kıdem tazminatını tümüyle kaldırma talebini de, fonu bir kaynak olarak gören hükümetin dayatmasını da işçilerin kabul etmeyeceğinin altını çizdi. OHAL’in kaldırılması, grev erteleme uygulamalarına son verilmesi, kıdem tazminatı fonu kurma girişiminden vazgeçilmesi, güvenceli, kadrolu iş, taşeronluğun kaldırılması taleplerini vurgulayan Çiftçi sözlerini; “15-16 Haziran’ın 47 yıl öncesinden yaydığı ışıkla Türkiye işçi sınıfını birlik ve dayanışma içinde mücadeleye çağırıyoruz” şeklinde sonlandırdı.

Çiftçi’nin ardından sözü DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu aldı. Çerkezoğlu 15-16 Haziran direnişinden çıkarılması gereken 3 önemli ders olduğunu belirtti. Birlik, dayanışma ve mücadelenin bu üç büyük ders olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, 15-16 Haziran’ın ışığıyla mücadele etmeye devam edeceklerini belirtti. Basın açıklaması sık sık atılan “Kıdemi Değil Taşeronu Kaldır”, “Savaşa Değil Emekçiye Bütçe” ve “Faşizme Karşı Omuz Omuza!” sloganlarıyla desteklendi. Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardında basın açıklaması son buldu.

16 Haziran 2017


sonraki...
Gökyüzü
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this