UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİSK 52. Yılını Saraçhane’de Kutladı

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) kuruluşunun 52.yıldönümünü Saraçhane Parkında gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla kutladı. DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri, DİSK eski genel başkanları, üye işçiler ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcilerinin katıldığı basın açıklamasında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu bir konuşma yaptı.

1961’de sendika, toplu sözleşme ve grev hakkını savunmak için gerçekleştirilen Saraçhane Mitinginin Türkiye işçi sınıfı hareketi tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu, bu meydanda işçilerin ayağa kalktığını hatırlatan Çerkezoğlu, işçi sınıfının bugün de kendine yönelen saldırılar karşısında yeniden ayağa kalkmasının vaktinin geldiğini belirtti. DİSK’in 52 yıl önce işçi sınıfının sermayeye verdiği bir cevap olduğunun altını çizdi. Günümüzde de sosyal ve sendikal hakların tahrip edildiğini, grev ve toplu sözleşme haklarının fiilen engellendiğini hatırlattı. Bunlarla övünen bir Cumhurbaşkanı ve siyasi iktidarın varlığının dünya genelindeki gelişmelerden bağımsız olmadığını ifade etti. Arzu Çerkezoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Ekonomik kriz sosyal ve sendikal haklardaki tahribatı daha da arttırmaktadır. Ekonomik krizin faturasının krizin sorumlularına değil de çalışanlara kesilmesi, enflasyon, pahalılık ve işsizlik; sorunları daha da ağırlaştırmaktadır. Otoriter başkanlık rejiminde kararların giderek tek kişide toplanması, sorunların çözümünü ve işçilerin hak aramasını daha da zorlaştırmaktadır. Sermayenin çıkarları doğrultusunda, böylesine hukuksuz ve keyfi bir biçimde yönetilen bir ülke, işçi sınıfı başta olmak üzere halkın yüzde 99’u için yaşanabilir bir ülke olmaktan daha da uzaklaşmaktadır.”

Çerkezoğlu, DİSK’in 52. kuruluş yılında taleplerini sıraladı ve konuşmasını şöyle bitirdi:

“Sevgili mücadele arkadaşlarım, her kuşaktan DİSK’liler, DİSK’in kadim dostları… Ne mutlu bize ki bizler; Kemal Türkler’in, Abdullah Baştürk’ün emanetini taşıma onurunu yaşıyoruz. Ama bu onur aynı zamanda büyük bir tarihsel sorumluluktur. Bizim tarihimiz geleceğimizdir. O nedenle bugün DİSK, 52 yıllık onurlu bir tarih ve hep birlikte kurulacak özgür bir gelecektir. Aklımız ve yolumuz açık olsun…”

13 Şubat 2019


  Mücadeleden kısa haberler

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this