UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİSK: Asgari Ücret Net 2800 Lira Olmalı, Vergi Dışı Bırakılmalıdır!

İstanbulİstanbul

Bugün Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücretin miktarını belirlemek üzere ikinci kez toplanırken, DİSK İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir, Tekirdağ’da ve daha birçok kentte “Yaşanabilir Ücret Yaşanabilir Memleket” sloganıyla asgari ücrete dair taleplerini dile getirdiği eylemler gerçekleştirdi.

İstanbul’da Çalışma ve İş Kurumu önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu bir konuşma gerçekleştirdi. Çerkezoğlu, asgari ücretin sadece asgari ücretle geçinmeye çalışan 7 milyona yakın işçi ve ailesini değil tüm işçileri ilgilendirdiğini söyledi. Emeğiyle geçinen herkesin çalışma ve yaşam koşullarını belirleyen temel bir ölçüt olduğunu, devletin toplumla yaptığı en büyük toplu sözleşme olduğunu söyledi. Kriz koşullarında asgari ücretin her zamankinden daha önemli olduğuna dikkat çekti. Asgari ücretin enflasyon karşısında korunması ve geçim ücreti olabilmesi için, eriyen alım gücünün telafi edilmesi için, işçilerin krize karşı korunması için asgari ücretin net 2800 lira olması gerektiğini dile getirdi. Çerkezoğlu, asgari ücretin belirlenmesi sürecinde Türkiye’de tek bir işçinin baz alınarak hesaplandığını, belirlenen miktarın TÜİK’in asgari ücret tespit komisyonuna verdiği rakamın bile altında olduğunu belirtti. Asgari ücretin ulusal ölçekli bir toplu pazarlıkla belirlenmesi gerektiğini ifade eden Çerkezoğlu, uyuşmazlık durumunda grev dâhil toplu eylem hakkının olması gerektiğine dikkat çekti.

Çok sayıda kentte yapılan basın açıklamalarında DİSK’in talepleri şöyle sıralandı:

  • Türkiye’de asgari ücret tek bir işçi için hesaplanmaktadır ve bu durum uluslararası standartlara aykırıdır. Asgari ücret belirlenirken işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır.
  • İşçi ve memurlar için tek asgari ücret saptanmalıdır.
  • Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır.
  • Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır.
  • Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalı, asgari ücret ulusal ölçekli bir toplu pazarlıkla belirlenmelidir. Uyuşmazlık durumunda grev dâhil toplu eylem hakkı tanınmalıdır.
  • Asgari ücret net 2800 TL olmalıdır.
AnkaraAnkara İzmirİzmir AdanaAdana EskişehirEskişehir LüleburgazLüleburgaz
13 Aralık 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this