UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’den Flormar İşçilerine Dayanışma Ziyareti!

Sendikalı oldukları için işten atılan Flormar işçilerine direnişlerinin 161’inci gününde DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve emekten yana kurumlar dayanışma ziyaretinde bulundular. 22 Ekim Pazartesi günü gerçekleşen dayanışma ziyaretine kurumların genel başkanları ve yöneticileri katıldı.

Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, katılımcılara, 161 gündür direnişlerini sürdüren, Flormar işçilerine yaptıkları dayanışma ziyaretinden dolayı teşekkürlerini ifade etti. Ardından ziyarette bulunan sendika yöneticileri birer konuşma yaptılar.

Petrol-İş Genel Sekreteri Ahmet Kabaca, yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi: “Flormar emekçilerinin 161’inci günü. Bize göre bugün 1’inci gün. Aynı ilk gün gibi dinamik, inançlı ve kararlı bir şekilde mücadelemizi devam ettiriyoruz. Tüm karşı çıkmalara rağmen, iktidara rağmen işveren ve işveren kuruluşlarına rağmen örgütlenme gerçekleşecek ve işçiler bu işyerinde örgütlenerek çalışmaya başlayacaktır.”

Kabaca’nın konuşmasının ardından söz alan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Korkmaz ise “OHAL koşullarında başlattığınız ve 161 gündür patronun tüm zorbalıklarına rağmen inançla sürdürdüğünüz mücadeleniz bizlerin umut kaynağı oldu. Bu direniş Flormar’dan çıktı, dalga dalga tüm Türkiye’ye yayıldı. Patronlar örgütlü işçi istemiyor. Bunu yaparken de hükümetleri de, siyasi iktidarları da arkalarına alıyorlar. Biz bu ülkenin emek ve meslek örgütleri, emekçilerin yanında yer almaya devam edeceğiz” dedi.

TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman ise demokrasilerin vazgeçilmezi olan örgütlenme hakkının işçilerin elinden alınmasının kabul edilemez olduğunu söyleyerek “TTB olarak bu konuda her zaman diğer meslek örgütleri ve sendikalar ile yanınızda olacağız” dedi.

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen ise şöyle konuştu: “Sendikal faaliyet anayasal bir hak ve ekonomik haklarımızı aramak, bağımsızlığımızı almak, kendi ayaklarımızın üstünde durmak için kadınlar olarak ön saftayız. Bu direnişe renginizi verdiniz, bu ülkeye de renginizi verin. Siz güzelleşeceksiniz direndikçe. Bu ülke de sizinle güzelleşecek.”

Son olarak DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu sözü aldı ve şöyle konuştu: “Merkezinde kadınların olduğu hiçbir direniş yenilmez. Bir kadın direnişi olarak tarihe geçen Flormar’da daha ilk günkü coşkusu ile devam eden bu direniş, Türkiye işçi sınıfına, emekçi halka, tüm topluma öyle bir direnç, coşku verdi ki ilk günden kazanılmış bir direniştir burası. İşine ve emeğine sahip çıkmak, bunun için de yan yana gelip örgütlenmek sadece anayasal bir hak değil bu dünya yüzündeki en onurlu şeydir. Bugün 2018’in dünyasında ve Türkiye’sinde bu dünyayı ve ülkeyi yönetenlerin kadınlara, gençlere, işçilere vaat edecekleri hiçbir şey kalmadı. Bütün yaldızlar döküldü ve masallar bitti. Bize vaat edecekleri tek şey işsizlik, yoksulluk, eşitsizlik, savaşlar ve katliamlar. Burada Flormar direnişçisi arkadaşların onurlu direnişi, duruşu sadece Türkiye’nin değil dünya işçi sınıfının, emek hareketinin geleceğini temsil ediyor.”

Geçtiğimiz ay Arjantin’de sendikaların bir araya geldiği L20 (Labour20/Emek20) Konferansı’ndan bahseden Arzu Çerkezoğlu, diğer ülkelerden sendikacıların kendisine Flormar direnişini sorduğunu anlattı. Çerkezoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bu, direnişin nasıl bir gücü temsil ettiğini çok açıkça gösteriyor. Bugün bu ülkeyi yönetenlerin adım adım sürüklediği, bilerek ve isteyerek getirdiği bu ekonomik kriz koşullarında bu krizin faturasını kim ödeyecek? Bu krizin faturasını krizi yaratan ülkenin yüzde 1’i mi ödeyecek yoksa işçiler, emekçiler, kadınlar mı ödeyecek? İşte Flormar direnişi bu krizin bize yıkılmasına karşı çok önemli bir direnç noktası. Bu nedenle bu direniş artık Flormar’dan, Gebze’den çıkmıştır. Bu direniş tüm Türkiye işçi sınıfının bu sermaye düzenine karşı hakkını, hukukunu korumak için verdiği mücadelenin çok önemli yol göstericilerinden bir tanesi olmuştur” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından işçilerle sohbetlerini sürdüren emek ve meslek örgütü temsilcileri, tüm emekçileri 23 Ekim Salı günü Gebze Sendikalar Birliği tarafından yapılacak mitinge ve Flormar işçilerinin dayanışma gecesine davet etti.

23 Ekim 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this