UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİSK: “Kiralık İşçiliğe Hayır!”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), 5 Nisanda DİSK/Genel-İş Genel Merkezi’nde yaptığı basın açıklamasında kiralık işçiliğin önünü açan yasal düzenlemeye karşı alanlara çıkacağını duyurdu.

6 Nisanda ise DİSK Yönetim Kurulu üyeleri ile DİSK’e bağlı sendikaların yöneticilerinin, yanı sıra milletvekillerinin, çeşitli parti yöneticileri ve işyeri temsilcilerinin katılımıyla Sakarya Caddesi’nde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Eylemde ilk konuşmayı yapan Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, köleci bir düzen getirmeyi amaçlayan yasaya karşı tüm işçileri mücadeleye çağırdı. Taşeron işçilere ayrımsız, kayıtsız, şartsız daimi işçi kadrosu hakkı talep etti.

DİSK adına basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Kani Beko gerçekleştirdi. Özel İstihdam Bürolarının kölelik, insan ticareti anlamına geleceğini vurgulayan Beko, “Özel İstihdam Bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısı kayıtsız şartsız TBMM gündeminden çekilmelidir. Son bir kez daha tekrar ediyoruz: Taşerondan bile beter ‘kiralık işçilik’ uygulaması köle ticaretidir ve köle ticaretinin hiçbir gerekçesi olmaz!” dedi.

Önümüzdeki günlerde Meclis gündemine getirilmesi beklenen yasa tasarısını oylayacak milletvekillerine seslenen Beko, yasaya “evet” diyecek vekillerin insanlık suçuna ortak olacaklarını ifade etti.

Kani Beko, yasa tasarısının Özel İstihdam Büroları’na geçici iş ilişkisini kapsayacak şekilde işçi kiralama yetkisi verileceğini, böylece emeğiyle geçinen milyonlarca işçinin köle haline getirilmek istendiğini anlattı.

Beko, yasa tasarısının işçiler için yaratacağı sonuçları şöyle sıraladı:

  • Kayıtlı istihdamın neredeyse yarısı bu kölelik büroları aracılığı ile güvencesiz çalıştırılacaktır.
  • Kıdem ve ihbar tazminatı ortadan kaldırılacaktır.
  • Kiralık işçilerin “İşsizlik Fonu”ndan yararlanma olanakları neredeyse olmayacaktır.
  • Sendikal örgütlenmeler çok ciddi kan kaybedecektir.
  • İşveren işçileri istediği gibi, istediği zaman kullanılıp, işi bittiğinde kapı önüne koyacaktır.
  • Gelir, emeklilik, yıllık izin ve sağlık ile ilgili bütün haklar tamamen ortadan kalkacaktır. Bu işçiler daha ucuza, daha uzun saatler çalıştırılabilecektir.
  • Soma’da, Torunlar’da, Yalvaç’ta, Gölmarmara’da tanık olduğumuz “dayıbaşılık” sistemi yasal hale gelecek, işçiler ölüm riskiyle karşı karşıya kalacaktır.
  • İşçinin işvereninin kim olduğu, işyerinin neresi olduğu bir belirsiz olacaktır. İşçiler bir gün bir işverene, bir gün diğerine kiralanacak, ömür boyu güvencesiz çalışmaya mahkûm edilecektir.

Beko, konuşmasının devamında, özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisi veren yasa tasarısının kayıtsız şartsız TBMM gündeminden çekilmesini istedi. Tarım işçileri ve ev işçilerinin istihdamının kayıt altına alınması için İŞKUR’a ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yaptı.

Yasa tasarısının taşeron düzenine rahmet okutacak bir yasa tasarısı olduğuna dikkat çeken Beko, seçimlerden önce “taşeron işçilere kadro” sözü veren AKP’ye “işçilere kölelik dayatacağınıza önce sözünüzde durun” çağrısında bulundu.

Kani Beko, Türkiye’deki 15 milyon işçiye, tüm emekçilere, emek dostu siyasi parti ve kurumları birlikte direnmeye çağırdı. İşçilere kölelik dayatanlar kaybedecek, biz kazanacağız” dedi.

7 Nisan 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this