UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİSK Tekno Maccafferi Grevcilerini Ziyaret Etti

DİSK Yönetim Kurulu, bugün öğlen saatlerinde Düzce’deki Tekno Maccafferi işçilerini ziyaret etti. Birleşik Metal-İş’te örgütlü olan ve toplu iş sözleşmesinin tıkanması üzerine greve çıkan Tekno Maccafferi işçilerinin grevi, jandarma zorbalığıyla kırılmaya çalışılıyor.

DİSK’in gerçekleştirdiği dayanışma ziyaretinde konuşan Birleşik Metal-İş Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ve grevdeki işçiler, grev sürecine dair gelişmeleri aktardılar. Burada bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Tekno Maccafferi işçilerinin mücadelesinin bütün işçi sınıfının grev hakkı mücadelesi olduğunu belirtti. Konuşmasına, “Düzce’de faaliyet gösteren Tekno Maccaferri işyeri ile Birleşik Metal-İş sendikamız arasında Mart ayında başlayan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine greve çıkan işçileri selamlıyoruz” diyerek başlayan Beko, 50 gündür grevde olan Tekno Maccaferri işçilerinin mücadelesinin kendileri için bir onur olduğunu dile getirdi.

Beko, sözlerine şöyle devam etti: “Bu elli gün içinde hem işverenin hilelerini, hem de jandarma eliyle uygulanan zulmü gördük. Grevci işçi arkadaşlarımız darp edildi, jandarma eliyle grev kırıcılığı yapıldı.”

“İşverenlerin, grev hakkını ortadan kaldırmaya dair hukuk dışı girişimlerde kimden cesaret aldıkları ortadadır” diyen Beko, AKP hükümetinin OHAL düzeni altında grevleri yasaklamasına ve işçi mücadelelerini bastırmasına dikkat çekti: “OHAL’i ilan ederken ‘millete karşı değil, devletin kendisine karşı’ demişlerdi. Ancak bugün geldiğimiz noktada OHAL’in tam da millete karşı, yani milyonlarca emekçiye karşı kullanıldığını görüyoruz. Grev hakkı Anayasamızın 54. Maddesinde açık biçimde yer almaktadır. OHAL Anayasaya aykırı biçimde grevleri yasaklamakta kullanılan bir araç haline gelmiştir. ‘Grev tehdidi olan yerlere biz OHAL’den istifadeyle anında müdahale ediyoruz’ diyenler, açıkça sermayeden yana bir tutum almakta, Anayasal bir hakkın kullanımına engel olmaktadır. İşçinin elindeki en önemli hak alma aracı olan greve müdahale etmek, aslında işçinin ekmeğine, aşına göz koymaktır. İşi için, aşı için, ekmeği için, tüm hukuksuz girişimleri boşa çıkararak grev hakkını kullanan Birleşik Metal-İş sendikamız üyesi Tekno Maccafferi işçilerinin mücadelesi, bütün işçi sınıfının grev hakkı mücadelesidir!”

Beko, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “DİSK tüm imkânları ve gücüyle bu haklı ve meşru mücadelenin yanındadır. DİSK 50 yıllık mücadelesinde olduğu gibi bugün de grev hakkını tavizsiz biçimde savunmaya devam edecektir.”

19 Eylül 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this