UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİSK’in 50. Yılında DİSK Korosu Sahnedeydi

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun 50. yıl etkinlikleri kapsamında, 11 Kasım Cumartesi günü DİSK Çoksesli Korosu Konseri düzenlendi. İstanbul Fulya Sanat Merkezi’nde gerçekleşen konserde işçi marşları, devrim türküleri ve şarkıları söylendi. Konsere sendika üye ve yöneticilerinin yanı sıra DİSK’in mücadele tarihine tanıklık etmiş, katkı sunmuş insanlar ve emek dostları katıldı. Sosyal-İş’e üye oldukları için işten atılan direnişçi Kod-A işçileri de konserde yerlerini aldılar.

Saat 20.00’da başlayan konserde ilk olarak dünya işçi sınıfının marşı olan Enternasyonal çalındı. Daha sonra İtalya işçi sınıfının marşı olarak da bilinen İleri İşçiler söylendi ve ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko bir konuşma yaptı. Kani Beko, DİSK adına seyircileri selamladıktan sonra 1980 askeri faşist darbesiyle birlikte faaliyetleri son bulan DİSK Korosunun, Konfederasyonun 50. kuruluş yılı vesilesiyle yeniden çalışmalarına başlamasının anlamına ve önemine değindi. Konuşmasında sanatlarıyla işçi sınıfının mücadelesine katkı sunan sanatçıları ve işçi sınıfının mücadelesinde yitirilen kavga neferlerini anan Beko, güncel saldırılara da değindi. Beko, OHAL koşulları altında saldırıların ve baskıların giderek şiddetlendiğini dile getirirken, DİSK’in OHAL’in sonlandırılması için daha aktif bir çalışma yürüteceğini kaydetti. Beko’nun konuşmasının ardından konser; dünya halk ezgileri ve işçi sınıfının marşlarının söylenmesiyle son buldu.

DİSK Korosu ilk olarak 1979’da Timur Selçuk’un yöneticiliğinde hayata geçti. 12 Eylül 1980 askeri faşist darbesiyle DİSK kapatıldı ve böylece koronun çalışmaları da son bulmuş oldu. 36 yıl sonra Berktay T. Akyıldız yöneticiliğinde “yeniden merhaba” diyen DİSK Korosu, ilk olarak 13 Şubat’ta yapılan DİSK’in 50. yıl kutlamasında sahne aldı. Devrim marşlarını, dünya halklarının şarkılarını seslendiren koro Türkiye’de ve dünyada emeğin, birliğin, DİSK’in sesi olmayı hedefliyor.

13 Kasım 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this