UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

DİSK’ten Kadıköy’de “Hayır” Çağrısı

Referanduma sayılı günler kala işçi-emekçi cephesinden “Hayır” çağrıları devam ediyor. 25 Mart Cumartesi günü DİSK yöneticileri ve üyeleri Kadıköy İskele Meydanı’nda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptı.

Konuşmasına başladığı anda oluşan sisli havayı genel tabloya benzeten Çerkezoğlu, sözlerine “üzerimize çöken sisi, 16 Nisanda ‘Hayır’ diyecek işçiler dağıtacak!” diyerek başladı. Çerkezoğlu konuşmasında, 16 Nisanda herhangi bir kişinin ya da hükümetin oylanmadığını, işçi ve emekçilerin geleceğinin oylanacağını belirtti. Ülkedeki rejimin demokrasiden ne kadar uzaklaşırsa eşitsizliğin de o kadar artacağını ve bundan en çok işçilerin etkileneceğini ifade etti. Başkanlık rejimiyle yönetilen ülkelerdeki işçi haklarının tırpanlandığı örnek gösterdi. Çerkezoğlu, 16 Nisan referandumunda işçiler açısından çok daha somut hakların oylanacağının altını çizerek kıdem tazminatı hakkının gasp edilmemesi, işsizlik fonunun daha fazla yağmalanmaması, Varlık Fonu adı altında işçilerin daha fazla sömürülmemesi için referandumda “Hayır” çağrısı yaptı. Taşeron işçilere verdiği kadro sözünü tutmayan hükümete en iyi cevabın “Hayır” olduğunu vurguladı.

Başkanlık koltuğu için emekçi halkları birbirine düşman etmeye çalışan iktidarı eleştiren Arzu Çerkezoğlu şöyle devam etti: “Barışın, kardeşliğin demokrasinin, emeğin mücadelesini veriyoruz. Bin yıllardan beri bu topraklarda yan yana yaşadık, yaşayacağız.” Çerkezoğlu, bu topraklarda yaşayan emekçi hakların, kökeni, dini, cinsiyeti ne olursa olsun işçi sınıfının birliğinin sağlanmasının zorunlu olduğunu ancak bu şekilde gerçek barışın ve güvencenin sağlanacağını dile getirdi. DİSK üyesi olsun olmasın, sendikalı olsun olmasın, tüm işçilere kıdem tazminatı hakkı için, güvenceli, kadrolu çalışma için, iş cinayetlerinde her gün ölmemek için geleceğine sahip çıkma ve “Hayır” deme çağrısı yapılarak açıklama bitirildi.

Basın açıklaması sırasında “Ölmek Var Dönmek Yok Tazminatı Vermek Yok!”, “Emeğine Sahip Çık Sen de Hayır de!” sloganları yükseldi. “Güvenceli İş Hakkımız İçin Hayır!”, “Sendikalı Olmanın Önündeki Engellere Hayır!”, “Kıdem Tazminatının Kaldırılmasına Hayır!”, “Başkanlık mı, Kıdem Tazminatı mı?” yazılı dövizler taşıyan DİSK üyeleri, açıklamanın ardından referandum bildirileri dağıttılar.

26 Mart 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this