UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Divan İşçilerini Ziyaret Ettik

Sarıgazi’den bir grup işçi

UİD-DER’li işçiler olarak Koç Holding’e bağlı Divan Turizm işçilerini, direnişlerinin 7. gününde ziyaret ettik. Direniş yerinde, ateşin başında çaylarımızı içerek direnişçi arkadaşlarla sohbet ettik. İşçiler direnişe geçmeden önceki çalışma koşullarını anlattılar.

Koç Holding’in lüks otellerinde, Divan Pastaneleri’nde işçilerin almaya gücünün yetmeyeceği fiyatlarda satılan pastalar, kurabiyeler, 12 bin liraya satılan özel pastalar var. Bu ürünler çok zor şartlar altında üretiliyor. Sohbet ettiğimiz işçilerden biri, fırında günde 12 saat çalıştığını ve 2 ay içinde 68 kilodan 58 kiloya düştüğünü anlattı.

İşçilerin şu an direnişte olduğu fabrika 2 aydır faaliyette. İşçiler yeni fabrikaya getirilirken iş koşullarının düzeltileceğine dair vaatlerde bulunulmuş. Fakat koşullar iyileşmek şöyle dursun daha da kötüleştirilmiş. Öyle ki tuvalete bile giderken geçen süre çalışma süresinden düşülerek maaş hesaplanmış. 20-25 yıllık işçiler bile çok düşük ücretlere çalıştırılıyormuş. Sohbet ettiğimiz bir işçi bu yıl sadece 30 lira zam aldığını söyledi. Ayda 90 saat fazla mesai yapıyor olmalarına rağmen vergi kesintilerinin kendilerine yansıtılması nedeniyle ücretlerinin kuşa çevrildiğini anlattılar. Pazar mesailerine gelmek istemeyen işçilerin işten atılmakla tehdit edildiğini, çay ve yemek molalarının birleştirilerek ara dinlenme olmaksızın çalıştırıldıklarını, hatta bazı bölümlerde yemek molalarını bile doğru düzgün kullanamadan işbaşı yaptıklarını anlattı işçiler.

İşte bu insanlıkdışı çalışma koşulları karşısında işçiler tek çare olarak örgütlenmeye başlamışlar. Bunun üzerine işveren işçileri işten çıkarmış. Direniş süreci öyle başlamış. Konuştuğumuz işçiler haksızlıklara baş kaldırdıkları için haklarını aradıkları için gururlular. Grevin ne demek olduğunu, direnişin ne demek olduğunu ilk kez anladıklarını söylüyorlar. Bizler de bir mücadele örgütü olan UİD-DER’in başka pek çok grev ve direnişlerde olduğu gibi bu direnişi de sahiplendiğini anlattık onlara.

Divan direnişinin Türkiye’nin pek çok yerinde devam eden direnişlerin bir parçası olduğunu, Koç Holding’e bağlı çalışan 80.000 işçiye bu direnişin örnek olması gerektiğini ifade ettik. UİD-DER’li işçiler olarak bu haklı direnişe destek olmaya devam edeceğiz.

Divan İşçisi Yalnız Değildir!

Yaşasın Sınıf Dayanışması!

26 Şubat 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this