UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Diyarbakır’da Miting: Krizin Faturasını Ödemeyeceğiz!

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu KESK’in “Yoksullaşmaya, İşsizliğe ve Güvencesizliğe Karşı Birlikte Mücadele” mitingleri devam ediyor. Samsun, İzmir ve Adana’nın ardından, bir miting de Diyarbakır’da yapıldı. Çevre illerden emekçilerin de katıldığı mitinge, emekten yana parti ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

İstasyon Meydanı’nda düzenlenen mitingde, Eğitim-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Abbas Şahin Tertip Komitesi adına bir konuşma yaptı. Şahin, kriz karşısında “iktidarın kör ve sağırı oynadığını” ifade etti. “Ülkenin ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olduğunu” belirten Şahin, yıllar içinde AKP’nin işçi sınıfına ve emeğin haklarına dönük saldırılara dikkat çekti.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de mitingde bir konuşma yaparak krize ve demokratik hakların yok edilmesine değindi. “2.5 yıldır yaşadığımız süreçte Türkiye’de darbe niteliğinde uygulamalar ile karşı karşıyayız” diyen Bozgeyik, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bugün bu iktidarın yarattığı hem siyasal hem ekonomik krizle karşı karşıyayız. Biz KESK olarak 90’lı yıllardan buyana savaş ve faşizan politikalara karşı bu ülkede barış isteyen herkesle alanlardayız. Bize baskı, kayyım politikası uygulayanları protesto ediyoruz.” Bozgeyik, barış isteyenlerin cezalandırıldığını ama baskıcı politikalara biat etmeyeceklerini söyledi. Bozgeyik şöyle konuştu: “Bu kriz iş cinayetlerini de arttırmaktadır. 3. havaalanında, Yüksek Hızlı Tren kazasında krizin bedelini hep bizler ödedik. İşten çıkarmalar, ücretsiz izine ayrılmalar gibi birçok uygulamayla karşı karşıyayız.”

Yapı-Yol Sen Elazığ Şube Başkanı Kenan Korkmaz ise yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Bugün iflas eden kapitalizmin kendisidir, kapitalizme karşı ve ekonomik krizi çıkaranların krizin bedelini ödemesi için birliğimizi Diyarbakır’da gösteriyoruz.”

Yapılan konuşmalarda demokratik hakların yok edilmesine, KHK’larla işten atmalara, krizin faturasının emekçilere kesilmesine dikkat çekildi. Krizin faturasını ödememek için mücadele çağrısı yapıldı.

16 Aralık 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this