UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Doğru Tarz Kazandırır

Esenyurt’tan bir tekstil işçisi

Biz işçilerin işyerlerindeki haksızlıklara ve kuralsız çalıştırmaya karşı koyabilmemiz için örgütlü olmamız gerekiyor. Bunun en temel aracı ise sendikalı olmak. Bugün biz işçilerin anayasal ve yasal hakkı olan sendikal örgütlenme çalışmasını bile açıktan yürütemiyoruz. Geçmişten günümüze işçiler pek çok işyerinde sendikal faaliyet yürütmüş ve yürütüyorlar. Bir kısmı başarıya ulaşmış bir kısmı ise doğru tarzda çalışma yürütemedikleri için başarılı olamamış. Aslında geçmişten günümüze işçi sınıfının başarı ve yenilgileri biz işçilere büyük deneyimler bırakmıştır. Yeter ki biz bu deneyimlerden faydalanmasını bilelim.

Günümüzde de patronların sömürü çarklarını yavaşlatmanın ve kırmanın en büyük araçlarından biri sendikalardır. Geçmişten ders çıkarmayan veya bu deneyimleri yaşamış işçilerle bağ kuramayan, aceleci davranan işçilerin başarıya ulaşması da zordur. Bugün bunun bir örneği de bizim işyerinde yaşanıyor, yaklaşık bir yılı aşkındır bir sendikal çalışma yürütülüyor.

Yeni bir işçi olmama rağmen daha birkaç hafta geçmeden kendi gözlemlerimle bu çalışmadan haberdar oldum. Yeni olmama rağmen benim bu kadar kısa sürede anladığım sendikal çalışmayı patronun duymaması mümkün mü? Zaten kısa bir süre sonra anladım ki patron da haberdarmış. Sadece bu çalışmanın başını kimlerin çektiğini anlamak için bekliyormuş. Ve öyle de oldu, ilk etapta 5 arkadaşı işten çıkardı. Bunun üzerine bir de toplantı yaparak şunları söyledi: “Duydum ki sizlerin arasında 5 kişinin dışında 80-100 kişinin işten çıkarılacağı konuşuluyormuş. Yok öyle bir şey, ama çalışmak isteyen çalışır istemeyen çıkar. Ben kimseyi çıkarmıyorum. Biz bir aileyiz ben hepinizi ayrı ayrı çok seviyorum.” 

Bu kadar zayıf bir çalışma karşısında bile etekleri tutuşan patronun bir de doğru tarzda ve özenli bir örgütlenme karşısında ne hale düşeceğini siz düşünün. Patronlar biz işçilerin bir araya gelip örgütlendiğimizde neler yapabileceğimizi çok iyi biliyor ve ona göre konuşuyorlar. Çünkü patronlar kendi sınıflarının çıkarlarına uygun davranmayı, kendilerinin ve biz işçilerin tarihini emin olun bizden daha iyi biliyorlar. İşçiler örgütlenip kendilerini bir sınıf olarak ortaya koydukları dönemlerde yeni haklar kazanmış hatta patronların düzenlerini yıkmışlar. Gelin birlik olup kendi tarihimizi öğrenelim, o tarihe sahip çıkıp örgütlenelim.

ÖRGÜTLÜYSEK HERŞEYİZ ÖRGÜTSÜZSEK HİÇ BİRŞEY!

21 Şubat 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this