UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dünya Madenciler Günü’nde Şırnak’ta 3 Madenci Hayatını Kaybetti

İş kazaları ve iş cinayetleri dur durak bilmiyor. Çalışma Bakanlığı “sıfır kaza” kampanyasıyla gözleri boyamaya çalışırken, Dünya Madenciler Günü’nde Şırnak’ta üç işçi iş cinayetine kurban gitti. Şırnak’ın Belveren Beldesi ile Araköy arasında bulunan ve kapatıldığı iddia edilen kömür ocağına giren 3 işçi, metan gazından zehirlendi. Saat 9.30 sıralarında Abdurrahman Tunç, kardeşi Ömer Tunç ile İdris İnal kendilerine ait malzemeleri almak için girdikleri madende, içi su dolu derin kuyuya düştükleri ifade ediliyor. Kurtarma ekiplerinin yürüttüğü çalışmalardan saatler sonra işçilerin cansız bedenine ulaşıldı.

İşçileri kurtarmak için çalışmaların sürdüğü sırada maden alanına gelen Şırnak Milletvekili Aycan İrmez, bugünün Dünya Madenciler Günü olduğunu hatırlattı ve tepkilerini şöyle dile getirdi:

“Bugün 4 Aralık Dünya Madenciler Günü ve Şırnak merkeze bağlı Kiron (Araköy) yakınlarındaki kömür ocağında 3 maden emekçisi Abdurrahman Tunç, Ömer Tunç ve İdris İnal yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren emekçilere rahmet, ailelerine, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı diliyoruz. Şırnak madenlerinde yaşananlar facia ya da kaza değil cinayettir. Defalarca dile getirmemize ve başvuruda bulunmamıza karşın, hükümet ve yetkililer tarafından hiçbir önlem alınmadı. Şırnak’taki madenler güvenli ve çağa uygun şartlarda çalıştırılmıyor. Bu şartlarda insanlar ya açlığa ya da ölüme terk ediliyor. 48 gün önce Şırnak Merkez-Cizre karayolu üzerinde bulunan 1 No’lu Kömür Ocağında 8 canımızı kaybettik. Resmi ağızlardan gelen ilk açıklama, söz konusu ocağın kaçak işletildiği yönündeydi. 8 emekçinin yaşamını yitirdiği kömür ocağı kaçak işletiliyorsa neden daha ciddi önlemler alınmıyor? Bu durum kabul edilemez.

Kömür madenlerinde denetimlerin yapılmadığını ve sorumlularla ilgili işlem yapılmadığını dile getiren İrmez, sözlerine şöyle devam etti: “Hükümet tarafından yeterli denetim mekanizmalarının devreye koyulmadığı, yaşamın değil daha fazla kâr elde etmenin önemsendiği, gerekli tedbirlerin alınmadığı ve hali hazırdaki yanlış politikalardan vazgeçilmediği sürece Şırnak’ta yaşanan işçi kıyımları son bulmayacak. Önceki yıllarda da işçi cinayetlerinin yaşandığı bu kömür ocaklarında sorumlular hakkında hiçbir işlem yapılmadığını da biliyoruz. Yoğun işsizlik ve yoksulluk nedeniyle, Şırnaklılar çok düşük ücretler karşılığında ve adeta ortaçağ koşullarında yerin metrelerce altında çalışmak zorundalar. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan yurttaşlarımız bu kuyularda ölüme gönderilmektedir. Hükümet ve yetkililer, gerekli önlemleri almadıkları ve herhangi bir ceza mekanizmasını etkin olarak devreye koymadıkları, umursamaz davrandıkları için bu cinayetlerin siyasi ortağı ve adeta azmettiricisidirler. Sorumlular hakkında derhal işlem yapılmalı, insanca çalışma koşullarının sağlanması için önlemler alınmalıdır.”

Hükümet kömür üretimini arttırmak ve sermayenin önünü açmak için çeşitli açılımlar yapıyor. Ancak işçilerin can sağlığını korumak, çalışma koşullarını düzeltmek için gerekli adımları atmıyor. Attığı her adımda sermaye sınıfının zenginliğinin artmasına vesile olurken, işçilerinse haklarını ise her fırsatta daha da kırpıyor, iş kazalarına her gün daha fazla maruz kalmalarına neden oluyor.

AKP hükümeti, işçilerin dağınık ve örgütsüz olmasını fırsat olarak kullanmaya devam ediyor. Madenlerde iş güvenliği önlemlerinin alınmasını sağlamak, işçi ölümlerini engelleyecek adımların atılmasını sağlamak işçilerin mücadelesine bağlıdır.

4 Aralık 2017


...önceki
Gölge
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this