UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dünya Yerinden Oynar İşçiler Birlik Olsa!

İkitelli’den bir çorap işçisi

Günler çalışırken geçmek bilmiyor, oysaki sosyal bir faaliyet içindeyken, işçi arkadaşlarla sorunlarımızı sohbet ederken, eğlenirken zaman nasıl da geçiveriyor. Biz işçiler çalışmaktan başımızı kaldırıp, kendimize ve çevremizdekilere vakit ayıramaz olduk. Uzun çalışma saatleri bizi hayatın bütün güzelliklerinden mahrum bırakıyor.

Uzun zamandır bir çorap fabrikasında çalışıyorum, bir haftadır 10 saat çalışıyoruz. Normalde 8 saat çalışıyorduk 3 vardiya olan işyerimizde. Vardiyanın biri yıllık izne çıkınca bu durum meydana geldi, 2 hafta bu şekilde çalışacağız. Hem iş yok diye izne çıkarıyorlar hem de kalanları 10 saat çalıştırıyorlar. Tabii bu arada da 4’teki çay molamızı kaldırmış durumdalar. Ben artık bunlara insan demiyorum bu yüzden biz işçiler birlik olmak zorundayız. Çay paydosunu elimizden kaptırmamalıydık. Bir ikimizin ses çıkarmasını dikkate almıyorlar, onun için tek yumruk olmalıyız.

UİD-DER’li işçiler olarak yeni bir işçiye beraberliği, örgütlenmenin önemini anlatmak için iş çıkışında işçi mahallerine İşçi Dayanışması bültenimizin dağıtımlarını yapmaya devam ediyoruz.

Bugün de Söğütlüçeşme’deydik. Elimizde İşçi Dayanışması bülteni, tek tek bastık zillere, kapılarda sohbetler ettik, birisi işçiyim ilgili değilim ama okurum dedi. Bir teyze çocuklarının sigortasız ve yemek verilmeyen bir yerde çalıştıklarını anlattı, biz de ona herkesin sigortalı olmasının gerektiğini, en küçük haklarımızın bile elimizden alındığını ama bunun için oğullarının haklarını araması gerektiğini, zamanında işçiler nasıl mücadele ettilerse biz işçilerin de mücadele etmesi gerektiğini anlattık. Bir coğrafya öğretmeni, derneğimizi tanıtıp amacımızın birlik, dayanışma ve patronlara karşı mücadele etmek olduğunu söyleyince bizi tebrik etti ve böyle şeyler yapılmasının güzel ve anlamlı olduğunu söyledi. İçeri davet edildik ve kahvelerimizi içerken biz de onları hafta sonu yapacağımız pikniğimize davet ettik. Dağıtımımız güzel geçti. Sözün kısası biz işçiler bir araya gelmeli ve örgütlenmeliyiz.

Eeee ne diyor UİD-DER’li işçiler: Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa!

11 Mayıs 2011


  "İşçi Dayanışması" dağıtımı

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this