UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dünyada İşçi Eylemleri

Brezilya’da inşaat işçileri grevi sürüyor

Brezilya’nın Pernambuco eyaletindeki inşaat işçileri, 2 haftayı aşkın süredir grevdeler. İşçiler ücretlerinin yükseltilmesini talep ediyor. İşverenler derneği SINDUSCON ise %6 oranında ücret artışı teklif ediyor. Ancak işçiler ve inşaat işçileri sendikası Marreta, bu teklifi kabul etmiyor.

BWI (İnşaat ve Ahşap İşçileri Enternasyonali) bölge temsilcisi Nilton Freitas, işverenler derneğine tekliflerinin kabul edilemez olduğunu bildirdi. Teklifin işçileri parçalamak maksadı taşıdığını ve bunun yanı sıra işçilerin 12 aydır yaşadığı reel ücret kaybını hiçbir şekilde gidermediğini belirtti.

Marreta Sendikası başkanı, patronların teklifinin enflasyon göz önünde bulundurulmaksızın yapıldığını ve işçilerin cebinden çalınan paraların göz ardı edildiğini belirtti. BWI, inşaat işçileriyle dayanışma ve taleplerinin daha fazla duyulması amacıyla bir imza kampanyası başlatmış durumda.

Avustralya’da binlerce işçi mahkeme önünde eylem yaptı

Binlerce inşaat işçisi Melbourne Magistrates mahkemesi önünde bir araya gelerek iki sendika temsilcisinin şantaj yapmakla suçlanmasını protesto ettiler.

CFMEU sendikası bölge temsilcisi John Setka ve vekili Shaun Reardon’a desteklerini göstermek amacıyla bir araya gelen işçiler karşılarında polisi buldular. Sendika üyesi işçiler, mahkeme önünde flamalarla ve sloganlarla yürüyüşler gerçekleştirdiler. İşçiler, yolu trafiğe kapattılar.

Yargılanan sendika temsilcileri, duruşma sonrasında kalabalığa seslenerek, desteklerinden dolayı teşekkür ettiler. Kraliyet komisyonun iki yıldır sendikayı hedef aldığını ve baskıları artırdığını söyleyen temsilciler, bunun nedeninin pek çok mücadeleyi başarıyla yürütmeleri ve kazanımlar elde etmeleri olduğunu belirttiler.

9 Aralık 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this