UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dünyada İşçi Mücadeleleri

İngiltere’de otomotiv işçilerinden grev kararı

İngiltere’de BMW, Mini ve Rolls-Royce işçileri, emeklilikle ilgili saldırılara karşı 4 fabrikada 24 saatlik grev düzenleyecek. Mini ve Rolls-Royce markalarının sahibi BMW, Mayıs sonu itibariyle emeklilik ödeneğini kesmeyi planlıyor. İşçilerin üyesi olduğu Birlik sendikası, bu durumun bazı işçilerin emeklilik maaşında 160 bin pounda kadar kesintiye neden olabileceğini açıklıyor.

Birlik sendikası, 19 Nisan ile 24 Mayıs tarihleri arasında 4 fabrikada toplamda 8 grev gerçekleştireceğini açıkladı. Bu grevlerin, BMW’nin motor fabrikasını, Rolls-Royce’un ve Mini’nin üretiminin yapıldığı fabrikaları ve ayrıca pres işlerinin yapıldığı fabrikayı ciddi bir şekilde etkileyeceği düşünülüyor. Sendika, İngiltere’de BMW’de çalışan 8 bin civarında işçinin en az üç bin beş yüzünün eylemlere katılacağını ifade etti.

Grev ilanından sonra konuşan sendika genel sekreteri, BMW’yi emekli maaşı planı konusunda geri adım atmaya çağırdı. Ayrıca taleplerinin değerlendirmeye alınması için şirkete müzakere çağrısında bulundu.

İngiltere’de Fujitsu işçilerinin mücadelesi sürüyor

Japon teknoloji şirketi Fujitsu’nun İngiltere’deki fabrikasında işçiler, 13 Nisanda 24 saatlik bir greve çıktılar. Gerçekleştirilen bu grevden başta Londra olmak üzere birçok şehirdeki fabrika ciddi şekilde etkilendi.

Fujitsu işçileri daha önce 4 günlük bir grev daha gerçekleştirmişlerdi. İşçiler, şirketin emeklilik derecesini düşürme ve 2 bin civarında kişiyi işten çıkarma planlarının önüne geçmek, ücretlerini yükseltmek amacıyla mücadelelerini sürdürüyorlar.

Peru’da bakır madeni işçileri grevi sürüyor

Peru’da Güney Bakır Şirketi işçileri, 10 Nisanda greve çıktılar. İki bin bakır madeni işçisi, iş güvenliği önlemlerinin alınması, üzerlerindeki baskının kaldırılması, işten çıkarılan işçilerin geri alınması ve şirket gelirinden kâr payı gibi taleplerle grevlerini sürdürüyor. Şirketin, grevci işçileri işten atma tehditlerine ve baskılarına rağmen işçiler, talepleri karşılanıncaya kadar grevlerini sürdüreceklerini belirtiyorlar.

Peru Çalışma Bakanı, grevi yasadışı ilan ederek sermaye yanlısı tutumunu ortaya koydu. Küresel bir sendika olan IndustriALL ise, şirketin ve bakanlığın tutumunu kınayan açıklamalarda bulundu. Sendika temsilcisi, şirketin sendika düşmanı tutumlarını teşhir ederek, mücadele başarıya ulaşıncaya kadar grevci işçilerin destekleneceğini duyurdu.

19 Nisan 2017


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this