UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dünyada İşçi Mücadeleleri

Kolombiya’da yeni vergi düzenlemesine karşı ülke genelinde eylemler

Hükümetin katma değer vergisini (KDV) yükseltme ve vergi dışı bırakılan kimi ürünleri vergilendirme kararının ardından Kolombiya Eğitim İşçileri Federasyonu (Fecode) ve Üniter İşçi Sendikasının (CUT) çağrısıyla, 8 Kasımda binlerce işçi sokaklara çıktı.

Yeni yasa, tüketici vergisini yükseltirken şirketlere vergi indirimi sağlıyor. Tüm tepkilere rağmen Cumhurbaşkanı Duque, “rekabeti geliştirmek ve Kolombiya vergi sistemini yeniden yapılandırmak için yeni düzenlemenin gerekli olduğunda” ısrarcı! Sendikalar topluma dayatılan bu düzenlemenin kabul edilemeyeceğini dile getiriyorlar. Çünkü patronlar için ballı teşvik anlamına gelen yeni düzenlemeyle birlikte, milyonlarca işçi için hayat daha da pahalılaşacak, işçilerin tükettiği temel ihtiyaç maddelerinin yüzde 80’i zamlanacak. 2019’da hemen hemen tüm temel gıdalara yüzde 18’lik bir zammın geleceğini ifade eden sendikalar, başta işçiler olmak üzere halkı bu saldırıya karşı mücadeleye çağırıyor.

Başkent Bogota başta olmak üzere pek çok şehirde gerçekleşen yürüyüşlere, Ekim ayından itibaren grevde olan öğretmenler ve öğrenciler de yoğun bir katılım sağladı. Hükümetle yapılan görüşmelerden bir sonuç çıkmamasına öfkelenen öğrenciler, karşı karşıya kaldıkları bu yeni saldırıya tepki gösteriyorlar. Eylemi dağıtmak ve etkisini kırmak isteyen devlet, polis gücünü devreye soktu. Çocuk, genç, kadın, yaşlı pek çok insanın katıldığı eyleme yoğun bir polis saldırısı gerçekleşti ve pek çok insan yaralandı. Kolombiyalı işçiler ve öğrenciler, tüm saldırılara rağmen yeni saldırı yasasına karşı mücadelede kararlı olduklarını vurguluyorlar.

Güney Afrika’da altın madeninde işten atmalara karşı grev

Güney Afrika’da bulunan dünyanın ikinci büyük altın madeninde işçiler 2 Kasımda greve başladı. Ulusal Maden İşçileri Sendikasında örgütlü işçiler, işten atma saldırılarına karşı mücadele yürütüyorlar. South Deep adındaki şirketin işlettiği madende yaklaşık 2 bini sözleşmeli olmak üzere 5500’ün üzerinde işçi çalışıyor. Madenin daha çok kâr etmesi için yeni bir üretim planı gerçekleştireceğini açıklayan şirket yönetimi, yeniden yapılanma adı altında Ağustos ayında binin üzerinde işçi çıkaracağını duyurdu. Daha sonra bu sayının daha da arttırılacağı açıklandı. Şirket yönetimi işten atılacaklar listesinde adı olmayan işçilere seslenerek, işçilerin birliğini bozmak ve grevi kırmak için açıklamalar yapıyor. Ancak işçiler tüm baskılara karşın birlik ve dayanışma ile grevlerini sürdürüyorlar.

80 yıldır üretim yapılan South Deep altın madeni dünyanın ikinci büyük altın madeni ve en derin yedinci maden. 2995 metre derinliğindeki bu madende grev yapan işçiler tek bir işçi arkadaşlarının bile işten atılmasına izin vermeyeceklerini vurguluyorlar.

Peru’da sağlık çalışanları grevde!

Peru’da sağlık çalışanları, hükümetin geçen Mayıs ayında varılan anlaşmalara uymaması nedeniyle 7 Kasımda süresiz greve başladı. Sağlık bakanlığının önünde toplanan Birleşik Sağlık İşçileri Federasyonu üyesi işçiler, 2019’da sağlığa ayrılan bütçenin arttırılmasını talep ediyorlar. Sendika, bütçede 6,8 milyon dolar açık olduğunu, bu nedenle hükümetin kamu hizmetlerini yerine getirmediğini ifade ediyor. Sağlık çalışanları aynı zamanda nöbet ücretlerinin yüzde beş arttırılmasını ve sosyal güvenlik prim borçlarının iptal edilmesini de talep ediyorlar.

Sektörde yaklaşık 25 bin idari çalışanın 2013’ten bu yana ücret zammı almadığını açıklayan sendika, hükümetin mevcut yasalara bile uymadığını, Peru halkının sağlığını umursamadığını belirtiyor. Ancak sağlık çalışanları milyonlarca insanı doğrudan ilgilendiren bu sorunun çözümü için mücadelelerini sürdüreceklerini vurguluyorlar.

14 Kasım 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this