UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dünyada İşçi Mücadelelerinden

Roma’da 100,000 kişi iş talebiyle yürüdü

İtalya’da sendikalar, yeni hükümete kriz politikalarını bir kenara bırakması ve işsizlere iş yaratması için çağrıda bulundu. 18 Mayıs Cumartesi günü 100.000 sendikalı, sendikasız işçi İtalya’nın başkenti Roma’da yürüdü.

Ellerinde kızıl bayrakları ve pankartları ile yürüyen eylemciler, artık sabırlarının kalmadığını ifade ettiler. İtalya’da bir önceki hükümet, krizin faturasını kamu sektöründen işçi çıkartarak, kamu bütçelerini kısarak ve yüksek vergiler uygulayarak işçi ve emekçilerin sırtına yıktı. Letta hükümeti iki ay süren siyasi çıkmazdan sonra Nisan ayında iktidara geldiğinde, istihdam yaratmaya öncelik vereceğine söz vermişti. Fakat işçi ve emekçiler onun sözünü tutmadığını, aksine vergi artırma saldırılarına odaklandığını söylüyorlar. İtalya’da işsizlik %11,5 oranına yükselirken, 25 yaş altı gençler arasında bu oran %38’e çıkmış durumda.

Mısır Havayolları yer hizmetleri işçileri ölen işçi kardeşleri için greve çıktı

Kahire’de Mısır Havayolları’na ait havaalanında bagaj sevkiyatında çalışan bir işçinin iş kazası sonucu ölmesinin ardından, havacılık işçileri iş güvenliği önlemlerinin alınması talebiyle 19 Mayısta greve çıktılar. Bagaj boşaltma işinde çalışan işçi, taşıyıcı kemerin kafasına düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Mısır Havayolları’nda çalışan işçiler, iş güvenliği önlemlerinin alınmamasına ve havaalanı ambulansının olay yerine gelmesinin bir saatten fazla sürmesine öfkeliler. Olay nedeniyle soruşturma açılmasının ardından grev sona erdi ancak grev, Avrupa’dan ve Arap ülkelerinden gelen 20 uçak yolcusunun bagajlarını saatlerce beklemelerine neden oldu.

Endonezya’da maden göçtü, 28 işçi öldü

14 Mayısta Endonezya’daki Freeport madeninin çökmesinin ardından 38 madenci hayatını kaybetti. Kaza tünel tavanının çökmesi sonucunda gerçekleşti. Arama kurtarma çalışmalarına kayaların da kayması nedeniyle ancak bir süre devam edilebildi. 

15 Mayısta 1000 maden işçisi protesto gösterisi yaptı. Bu maden dünyadaki en büyük ikinci bakır madenidir ve dünyanın en büyük altın rezervine sahiptir. 2011 yılında Grasberg bölgesinde bulunan madende 3 ay süren bir grev uygulanmış ve bu grev önemli bir ücret artışının kazanılmasıyla sona ermişti.

30 Mayıs 2013


...önceki
Nikbinlik
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this