UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dünyada İşçi Sınıfının Öfkesi Büyüyor

ABD

Amerika’da, Batı Virginia’daki öğretmenlerin grevi, ailelerin ve öğrencilerin desteğiyle büyüdü, 9 gün süren grev kazanımla sonuçlandı. Öğretmenlerin %5’lik zam talebinin kabul edilmesi büyük sevinç yarattı. 55 farklı şehirde, 20 bin öğretmenin katıldığı grevin kazanımla sonuçlanması üzerine Kongre binasının çevresinde kutlamalar gerçekleştirildi. “Biz Değerliyiz”, “Birleşmiş 55, Güçlü 55!” sloganlarıyla ve şarkılarla kutlanan grev, başka bölgelerdeki öğretmenlere de mücadele azmi aşıladı.

ABD’de özellikle 2008’den bu yana eğitimde bütçe düzenlemesi gerekçesiyle yüz binlerce eğitimci işten çıkarıldı, eğitim kalitesi düşürüldü. Eğitim alanındaki bütçe kesintisine karşı durmak için mücadele çağrıları yapan eğitimcilerin sesi Oklahoma, Arizona ve Kentucky gibi kentlerde karşılık buldu. Kendi aralarında çeşitli iletişim ağları oluşturan öğretmenler, grevi eyalet geneline yayarak büyütüyorlar.

Grev oylaması gerçekleştiren Oklahoma’daki eğitim emekçileri, taleplerinin karşılanmaması durumunda, 2 Nisanda greve çıkacaklar. Grev kararı büyük heyecan yaratırken öğretmenler grevi çeşitli eylemlerle destekleyeceklerini duyurdular.

Batı Virginia’da olduğu gibi, sağlık sigortasının artan maliyeti ve ücretlere zam yapılmaması öğretmenlerin en önemli sorunları arasında yer alıyor. Eğitimciler, ailelerin ve öğrencilerin verdiği desteğin artması için de çeşitli açıklamalar yapıyor. Grev dolayısıyla eğitim ve öğretimin sekteye uğramasının sorumlusunun, onlara kötü çalışma koşulları dayatan yetkililer olduğunun altını çiziyorlar.

Kentucky’de ise öğretmenler, benzer taleplerin yanı sıra emeklilik fonunun arttırılması ve korunması yönünde taleplerini de dile getiriyorlar. Bölgede en düşük ücretle çalışan Arizona’daki öğretmenler ise 7 Mart Çarşamba günü Kongre Binası önünde bir eylem gerçekleştirdiler. Batı Virginia’daki meslektaşlarının kazanımlarını elde etmek için 28 Martta düzenlenecek çeşitli eylemlerle birlikte greve hazırlandıklarını açıkladılar.

Arjantin

Arjantin’nin Neuquên eyaletinde başta öğretmenler olmak üzere, kamu çalışanları çeşitli grevler ve yürüyüşler gerçekleştiriyor. Enflasyon oranının bile altında kalan %16’lık zamma karşı öğretmenlerin mücadelesi, diğer kamu çalışanlarının da katılmasıyla giderek büyüyor. Eyalet çapında yayılan mücadele Mart ayının ilk günlerinden bu yana sürüyor. İşçileri temsil eden Kamu Çalışanları Sendikası, Devlet İşçileri Sendikası ve çeşitli öğretmen sendikaları, 9 Martta bir araya gelerek beklenen enflasyon oranı olan %19’u aşacak bir zam talep ettiklerini açıkladılar.

İran

İran’da işçi sınıfına dönük saldırılar devam ediyor.

  • Ahvaz’daki Ulusal Çelik Kompleksinde çalışma koşullarını protesto etmek için eylem yapan işçilerin evleri 1 Martta polis tarafından basıldı. Gece yarısı evleri basılan 10 işçi yasadışı grev yapmak ve milli güvenliğe aykırı hareket etmek suçlamalarıyla tutuklandı.
  • Haft Tapeh Şeker İşletmesinde çalışırken protestolara katılan 15 işçiye dava açıldı.
  • Pek çok öğretmen sendikal faaliyetleri nedeniyle tutuklu bulunuyor, işkenceye maruz kalıyor, bir kısmı sürgüne gönderiliyor.
  • Avukat Muhammed Nacafi sadece işçilerin hakkını savunduğu için tutuklandı.
  • Polis Dezful’da protesto gösterisi yapan işsizlerin üzerine ateş açtı. 5 işsiz yaralandı.
  • Tahran otobüs şoförleri sendikası Vahed’in yönetiminde bulunan Rıza Şahabi ise hapiste tutulmaya devam ediyor. Şahabi’nin sağlık sorunlarının ağırlaşması, tedavisinin engellenmesi ve haksız yere hapiste tutulması tepkilere neden oluyor.

İranlı mücadeleci işçiler, tüm ülkelerden sendikalara İran’daki baskılara son verilmesi için dayanışma çağrısında bulundular. İran’da işçi sınıfına ve sendikalara dönük saldırılar hem İran’da hem de çeşitli ülkelerde protesto ediliyor.

15 Mart 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this