UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Dünya’dan İşçi Eylemleri

İtalya’da bir günlük genel grev

İtalya’da 21 Ekim Cuma günü bir günlük genel grev yapıldı. Ulaşımı, uçuşları ve kamu hizmetlerini etkileyen greve çeşitli sendikalardan yüz binlerce işçi katıldı. Öğretmenler, hemşireler, otobüs şoförleri, uçuş görevlileri, itfaiyeciler, özel sektörde çalışan işçiler greve giderek işçi haklarını zayıflatacak yasa teklifine karşı tepkilerini gösterdiler. Renzi hükümetinin işçi düşmanı uygulamalarına ve eğitim kesintilerine karşı çıkan işçiler Roma’da bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Eğitim ve Ekonomi Bakanlıkları önünde gösteriler düzenlediler. Milan, Cenova, Turin gibi birçok şehirde de gösteriler yapıldı.

Haklarını korumak isteyen işçiler, hükümetin anayasa değişikliği teklifinin oylanacağı referandumda hayır oyu kullanma çağrısı yaptılar. Sendikalar, ülke genelinde hayır oyu kampanyası ve gösteriler düzenleyeceklerini belirtiler.

Manchester Fujitsu’da eylem

Manchester’da Japon teknoloji firması Fujitsu’da çalışan işçiler, ücretlerinin ve emekli maaşlarının yükseltilmesi, iş güvenliğinin sağlanması için greve çıkacaklar.

Ekim ayının başında Fujitsu İngiltere’de 1800 işçi çıkarmayı planladığını duyurdu. Bu rakam Fujitsu’nun İngiltere’deki işgücünün %10’una denk düşüyor.

31 Ekim’de Unite Sendikası üyeleri diğer tedbirlerin yanında çalışma kurallarının düzenlenmesi ve fazla mesailerin kaldırılması için eylemlere başladı. 1 Kasım’da 24 saatlik bir grev gerçekleştirildi. İşçiler 8 Kasım’da 48 saatlik grevle tepkilerini bir kez daha ortaya koyacaklar.

Gabon’da işçiler işlerine geri dönüyor

Afrika ülkesi Gabon’un Onal bölgesinde bulunan Fransız firması Maurel&Proms, Ekim ayında işçi çıkarmaya gitmişti. Petrol işçileri sendikası ONEP üyesi işçiler, 17 Ekimde çalışma arkadaşlarının işten atılmasını protesto etmek için greve çıkmıştı. Grev, 3 farklı bölgede üretimin durmasına neden oldu. İşçilerin kararlı mücadelesi karşısında Maurel&Proms yönetimi geri adım attı. Grev kazanımla sona erdi. İşten çıkarılan işçilere Ekim ayı sonunda işbaşı yaptırıldı.

Güney Afrika’da tekstil işçileri grevde

Güney Afrika’da Queenspark firmasında çalışan tekstil işçileri, Ekim ayının ortalarında daha yüksek ücret için greve çıktılar. Arabulucuya giden anlaşmazlık çözülemeyince işçiler grev kararı aldı.

Güney Afrika Giyim ve Tekstil İşçileri Sendikası üyesi işçiler %15 oranında zam talep ediyorlar ancak şirketin zam teklifi sadece %6. Bu nedenle işçiler talepleri kabul edilinceye kadar kararlılıkla mücadele edeceklerini belirtiyorlar.

Hindistan’da temizlik işçileri grevde

Mumbai eyaletindeki Nevi Mumbai Municipal şirketi NMMC’de çalışan yaklaşık 6 bin temizlik işçisi 28 Ekim’de ücret artışı için greve çıktı. Mumbai’de çöpler toplanmadığı için yollar kapanma noktasına gelmiş durumda.

91 ayrı işverenin olduğu NMMC’de taşeron işçiler, 2015 Şubat ayında imzalanan sözleşmeden sonra hiçbir ücret zammı alamadılar. İşçiler aylık 4-5 bin rupi arasında değişen ücretlerinin 11,500 rupi olan asgari ücret düzeyine yükseltilmesini talep ediyorlar.

Hindistan’ın değişik eyaletlerinde binlerce doktor, hemşire, tıbbi malzeme, ambulans hizmetleri çalışanı da grevde bulunuyor.

Sri Lankalı maden işçileri özelleştirmeye karşı mücadele ediyor

Sri Lanka’da Kahatagaha granit madeninde yüzden fazla işçi 22 Ekimde madeni işgal etti. İşgal yerin 314 metre altında gerçekleşti. İşçiler, hükümetin madeni Avustralyalı bir şirkete satmayı planladığını ve bunun çalışma koşullarını kötüleştireceğini ifade ediyorlar. Grevci işçilere göre, özelleştirme verimliliği arttıracak ve kârı yükseltecek ama çalışma koşullarını kötüleştirecek.

İşçiler, satışın IMF’nin talebi doğrultusunda, Sri Lanka hükümetinin milyonlarca dolar borcuna karşılık yapıldığını söylüyorlar. Hükümetin özelleştirme planından vazgeçmemesi durumunda işgale devam edeceklerini belirtiyorlar.

Kamboçyalı tekstil işçilerinden eylem

Kamboçya’da Orient Spring tekstil fabrikasındaki 100’den fazla işçi, şirketin kısa süreli sözleşme dayatması nedeniyle 21 Ekimden bu yana fabrika kapısı önünde protesto eylemlerini sürdürüyor. İşçiler 2 yıl ve daha fazla süre çalışıyor olmalarına rağmen üç aylık sözleşmeler yapıldığını belirtiyor. Kamboçya iş yasalarına göre, 2 yıllık kıdeme sahip işçiler uzun süreli sözleşme hakkına sahipler. İşçiler, en az 6 aylık sözleşme yapılmasını, günlük 2 bin riel yemek ücreti ve yıllık 18 günlük ücretli izin talep ediyorlar. 400 işçinin çalıştığı Soo Apparel fabrikasında da işçiler sözleşmelerindeki %5’lik prim sözünün reddedilmesi üzerine 22 Ekimde greve çıktılar.

Avustralya’da Caltex petrol işleme işçileri grevde

Avustralya Barisba’daki Caltex petrol işleme ve dağıtım merkezinde çalışan işçiler toplu sözleşme görüşmelerindeki anlaşmazlıklar nedeniyle grevdeler.

Pazartesi günü başlayan grevde Ulusal İşçi Sendikası NUW üyesi işçiler, tesisin ana giriş kapısının önünde araç giriş ve çıkışını engellediler. Sendika, Caltex’in dayattığı sözleşmede, çalışma haftasının 38 saatten 43 saate çıkarılacağını ve %160 olan mesai ödemesinin de düşürüleceğini belirtiyor. Caltex işçileri bunun mevcut ücretlerinden %15 ilâ %20 oranında kesinti anlamına geldiğini ifade ediyorlar. Şirket ayrıca işçilerin emeklilik katkılarını da kesmek istiyor.

3 Kasım 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this