UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Eğitim-Sen: “Eğitimden ve Geleceğimizden ‘Tasarruf’ Edilemez!

Ekonomik kriz ve dolar kurundaki dalgalanma karşısında kamu kurum ve kuruluşları için “tasarruf” paketleri hazırladığını geçtiğimiz günlerde açıklayan hükümet, krizin faturasını yine emekçilere kesti.  Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden ‘tasarruf tedbirleri’ kapsamında 2 milyar TL’lik kesinti yapıldı. Milyonlarca emekçi ailesini doğrudan ilgilendiren bu kemer sıkma politikasıyla ilgili bir basın açıklaması yapan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen); “Eğitimden ve Geleceğimizden ‘Tasarruf’ Edilemez!” dedi.

Devletin birincil sorumluluğunda olması gereken eğitimin giderek özelleştirildiğinin belirtildiği basın açıklamasında, hükümetin çeşitli politikalarının sonuçları aktarıldı. Binlerce köy okulunun kapatılmasının, eğitimin giderek özelleştirilmesinin ve çeşitli cemaatlere, vakıflara devredilmesinin pek çok acıyı beraberinde getirdiği belirtildi. “Devletin okullarında eğitim alması ve kamuya ait pansiyonlarda kalması gereken öğrencilerimiz Kulp’ta, Taşkent’te, Aladağ’da yaşamlarını patlamalarda, yangınlarda yitirmiş, Karaman’da, Dikili’de ve daha yüzlerce yerde istismara uğramıştır” denildi. Okul ve öğretmen gereksiniminin ülkenin en önemli sorunlarından biri olduğu vurgulanırken, atanamayan öğretmenlerin sayısının neredeyse yarım milyonu bulduğu aktarıldı, açıklamada. Bir başka önemli husus olarak 2010’dan bugüne 85 çocuğun binaların okul güvenliğine uygun bir şekilde onarılmaması nedeniyle yaşamını kaybetmiş olduğunun belirtildiği açıklamada, öğrencilerin hayatının bilinmezliğe itilmekte olduğuna dikkat çekildi. Velilerden toplanan paralarla okulların onarımı, ihtiyaçları giderilmeye çalışılmakta olduğu özellikle yoksul bölgelerde bulunan okulların tamamen gözden çıkarıldığı ifade edildi.

Tüm bu sorunlar ve ihtiyaçlar ortadayken eğitime ayrılan bütçeden kesinti yapıldığının belirtildiği açıklamada, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ek bütçe talebinin anında kabul edildiği hatırlatıldı ve bunun bir çelişki olduğunun altı çizildi. Hükümetin eğitime ayırdığı bütçenin zaten oldukça yetersiz olduğu belirtilirken, MEB bütçesinden yapılan 2 milyar TL’lik kesintinin kabul edilemez olduğu vurguladı.

28 Ağustos 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this