UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Eğitim-Sen ve SES’ten YÖK Önünde Basın Açıklaması

22 Eylül Perşembe günü saat 13.00’da Eğitim-Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın çağrısıyla bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamaya pek çok sivil toplum örgütünün yanı sıra farklı illerden gelen akademisyenler, öğrenciler ve üniversite çalışanları katıldı. YÖK önünde gerçekleştirilen açıklamaya HDP milletvekilleri Hişyar Özsoy, Kadri Yıldırım ve Mehmet Ali Aslan da destek verdi. Eğitim-Sen ve SES adına ortak açıklamayı Ankara 5 No’lu Şube Yöneticisi Aysun Gezen okudu.

Açıklamada ilk olarak, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hükümet tarafından ilan edilen OHAL ile birlikte emekçilere yönelik başlatılan saldırılara dikkat çekildi. Bu saldırıların esasen darbeci zihniyetleri yansıttığı ve bunlara karşı mücadele edilmesi gerektiği belirtildi. Hükümetin kendisine muhalif herkesi tasfiye etme hareketinin de bu zihniyetin bir parçası olduğu ifade edildi. Son dönemde hükümet tarafından çıkarılan KHK’lara de tepkiler dile getirildi. 674 sayılı KHK kapsamında yapılan değişiklikle akademisyenlerin iş güvencesinin ortadan kaldırıldığı söylendi. Bu değişiklikle YÖK’ün güvencesiz istihdamı, temel istihdam haline getirmeye çalıştığı belirtildi. Gezen, açıklamanın devamında taleplerini şöyle dile getirdi: “Haksız ve hukuksuz açığa almalara, ihraçlara son verilmeli, arkadaşlarımız görevlerine iade edilmelidir. KHK ile yapılan ÖYP düzenlemesi geri alınmalı, herkese iş güvencesi sağlanmalıdır.” Emeğe yönelen saldırılar karşısında sermayenin, kapitalist düzenin değil, emeğin safında olacaklarını belirten Gezen, ortak mücadele çağrısında bulundu.

Açıklama boyunca kitle, “YÖK Kalkacak, Polis Gidecek, Üniversiteler Bizimle Özgürleşecek”, “Hocama Dokunma, Akademiye Özgürlük” ve “Yaşasın Sınıf Dayanışması, Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz” sloganlarını haykırdı. Çekilen halayların ardından eylem sona erdi.

23 Eylül 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this