UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

EGO ve BİRKO’da İşten Çıkarma

Her yılın başında birçok fabrikada çeşitli bahanelerle işten çıkarmalar gerçekleşiyor. Bu sene de yeni yılın arifesinde çok sayıda işçi işsizliğe mahkûm edildi. İşten çıkarmaların gerekçeleri kimi fabrikada ekonomik kriz, kimisinde ise işçilerin hak arama mücadeleleri olabiliyor. EGO’da 28 işçi “kanunsuz grev” yaptıkları gerekçesiyle, BİRKO’da ise 116 işçi “piyasanın daralması” gerekçesiyle işten çıkarıldı.

EGO’da 28 işçi işten çıkarıldı

Tekirdağ Lüleburgaz’da faaliyet gösteren EGO’da 28 işçi “kanun dışı grev” yaptıkları gerekçesiyle tazminatsız işten çıkarıldı. Elektrikli ev aletleri üretimi yapan fabrikada, 25 Aralıkta tüm işçiler bir haftalık izne çıkarıldı. Bir gün sonra ise 28 işçiye cep telefonlarına atılan mesajlarla işten çıkarıldıkları bildirildi. Mesaj şöyle: “23.12.2015 tarihinde, işyerinde, herhangi bir yasal dayanak olmaksızın alkışlama, iş bırakma, slogan atma ve benzeri şekilde davranışlarla eylemlerde bulunduğunuz tespit edilmiştir. Yapmış olduğunuz eylemler 6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu Sözleşme Kanununun 70. Maddesi uyarınca, kanun dışı grevdir. Bu sebeple iş sözleşmeniz İş Kanununun 25/2-e maddesine göre 26.12.2015 tarihi itibariyle feshedilmiştir.”

İşten atılmalara dair açıklamalarda bulunan Birleşik Metal-İş Trakya Şube Başkanı Beyhan Atasever, işçilerin işbaşı yapacakları 4 Ocakta, işten çıkarmalara karşı gerekli yanıtı vereceklerini ifade etti.

Metal işçilerinin Türk Metal çetesine karşı ayağa kalktığı süreçte EGO işçileri de Türk Metal’den istifa etmişlerdi. O dönem patronun tehditlerine ve işten çıkarma saldırılarına karşı geri adım atmamış, çıkarılan 5 işçi arkadaşlarını da geri aldırmışlardı. Geçtiğimiz Haziran ayında Birleşik Metal-İş’e üye olan işçiler, EGO’da çoğunluğu sağlamış ve kendi temsilcilerini seçmişlerdi. EGO işçileri, yeniden gündeme gelen işten çıkarmaların patron-Türk Metal işbirliğiyle gerçekleştirildiğini, saldırılar karşısında geri adım atmayacaklarını vurguluyorlar.

BİRKO’da 116 işçi işten çıkarıldı

Niğde’de Hak-İş’e bağlı Öz İplik-İş Sendikasının örgütlü olduğu BİRKO Halı ve İplik Fabrikasında, 116 işçi “ihracatın ve iç piyasanın daralması, makinelerin eskimesi” gerekçesiyle işten çıkarıldı.

İşten çıkarmalarla ilgili açıklamalarda bulunan Öz İplik-İş Sendikası Şube Başkanı Faik Apaydın, şirketin “ihracatın ve iç piyasanın daralması, makinelerin eskimesi” gibi nedenlerle Kasım ayında toplu çıkışlar yapılacağını bildirdiğini aktardı. Sendika olarak da sayıyı en aza indirmek için uğraştıklarını ama başarılı olamadıklarını ifade etti. BİRKO işçileri, fabrikanın hükümetten teşvik aldığını belirterek “teşvik alıyorlar işçiyi çıkarıyorlar” sözleriyle tepkilerini dile getirdiler.

29 Aralık 2015


...önceki
Borçlu
  İşçi Hareketi

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this