UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Eksen Makine İşçilerinin Mücadelesi Devam Ediyor

Gebze Tavşanlı Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Eksen Makina’da, çoğunluğu kadınlardan oluşan işçiler, 11 Ocakta fabrika önünde direniş başlattılar. Arzum, Arçelik gibi markalar için küçük ev aletleri üretimi yapılan Eksen Makina’da işçiler, ödenmeyen 3 aylık maaşları ve gasp edilmek istenen tazminat hakları için mücadele ediyorlar.

Kriz bahanesiyle üretime ara verilen fabrikada, işçiler çalışma koşullarının giderek ağırlaştığını, baskıların arttığını belirtiyorlar. Ayrıca yıldırma politikası uygulayan Eksen Makina patronunun “servisler artık yalnızca E-5 üzerinden geçecek, kendinizi hazırlayın” diyerek servis güzergâhlarını değiştirdiğini, birçok işçinin yaklaşık 45 dakikalık yürüyüş mesafesi sonrasında servis durağına ulaştığını ifade ediyorlar.

2006 yılında Eksen Makina’yı satın alan Besim Tahincioğlu ile görüşen işçiler, “para yok ödeme yapmıyoruz” cevabını aldılar. Bunun üzerine işçiler haklarını almak için direniş başlattılar. Sürekli mağdur edildikleri için gerekli kurumlara şikâyette bulunduklarını dile getiren işçiler, bu kurumların müfettiş göndermediğini, sorunlarını çözmediğini vurguluyorlar. Patrondan sonra bir de devletin kendilerini mağdur ettiğini ifade ediyorlar.

Krizin faturasını işçilere ödetmeye çalışan patronlar kriz bahanesiyle işten atma, ücretsiz izinler, ücretlerin ödenmemesi ya da geciktirilmesi, maaş zamlarının dondurulması gibi saldırıları uygulamaya koydular. Devlet eliyle aldıkları teşviklerle kârlarını her geçen gün biraz daha katlayan patronlar, sıra krize geldiğinde işçilere aynı gemideyiz yalanını söylüyorlar. Ancak tıpkı Eksen Makina’da olduğu gibi gemi her yanından su almaya başladığında bunun bedelini işçilerin sırtına yıkıyorlar. Eksen Makina işçileri haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini ve destek beklediklerini dile getiriyorlar.

14 Ocak 2019


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this