UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği: “OHAL’e Karşı Direnmek Haktır!”

Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği, 23 Eylülde, Ankara’da bir basın açıklaması gerçekleştirerek OHAL uygulamalarını protesto etti. Açıklamaya bazı sendika temsilcilerinin yanı sıra CHP Ankara milletvekili Şenal Sarıhan da katıldı. “Haksızlığa, Hukuksuzluğa, OHAL’e Direnmek Haktır!” başlığını taşıyan açıklamayı, Emek ve Demokrasi İçin Güç Birliği adına DİSK Başkanı Kani Beko gerçekleştirdi.

Türkiye’de 7 Haziran 2015’ten beri olağanüstü bir dönem yaşandığını belirten Beko, bugün de fiili bir darbe sürecinden geçildiğine dikkat çekti. Beko, yaşanan süreçle ilgili şunları kaydetti: “Ya başkanlık ya kaos olarak dayatılan süreçte, katliamlarda, çatışmalarda binlerce insan yaşamını yitirmiş, başkanlık rejimine fiilen geçilmiş, parlamento işlevsizleştirilmiş, hukuk tamamen vesayet altına girmiş, bu koşullar altında kanlı bir darbe girişimi yaşanmış, bu darbenin başarısız olmasından sonra da iktidar kendi darbe sürecini sürdürmeye devam etmiştir.” Tüm bunlarla birlikte haksız ve hukuksuz tasfiyelerin yapıldığına değinen Beko, halkın iradesinin kayyım atama yoluyla gasp edildiğini belirtti. OHAL adı altında ülkeye giydirilmek istenen deli gömleğini parçalamak ve tek adam rejimine karşı durmak için ortak mücadele çağrısı yaptı.

Açıklamanın ardından CHP milletvekili Şenal Sarıhan söz aldı ve son dönemdeki uygulamaların Anayasa’ya aykırı olduğunu söyledi. Sarıhan, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığına dikkat çekerek kamu emekçilerinin açlığa ve işsizliğe mahkûm edildiğini belirtti. Sarıhan’ın açıklamalarının ardından basın açıklaması sona erdi.

24 Eylül 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this