UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Emek Yanlısı Basının Susturulması Protesto Edildi

Darbecileri temizleme bahanesiyle OHAL ilan eden ve kanun hükmünde kararnameler ile ülkeyi yöneten AKP hükümeti, bu vesileyle tüm muhalif kesimleri susturmaya çalışıyor. Hak arayışına giren mücadeleci işçilere, demokrat gazeteci ve akademisyenlere karşı yürütülen saldırılar her geçen gün artarak devam ediyor. Birçok televizyon, gazete ve dergi kapatılıyor. Nitekim dün, aralarında Hayatın Sesi ve İMC’nin de olduğu emek ve demokrasi yanlısı TV ve radyolar kapatıldı. Aynı gün Galatasaray’da bir araya gelen sendika ve demokratik kitle örgütleri emek ve demokrasi yanlısı basının susturulmasını protesto etti.

“Tek Sese, OHAL’e, Sansüre Hayır!” şiarıyla Galatasaray Lisesi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında, Hayatın Sesi, Zarok, TV10 dâhil birçok televizyon kanalı ve YÖN radyonun yayınının durdurulması protesto edildi. DİSK İstanbul Temsilciliği, İstanbul Tabip Odası, KESK İstanbul Şubeler Platformu, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu ve Türk-İş İstanbul Şubeleri’nin ortak gerçekleştirdiği basın açıklamasında, “Özgür Basın Susturulamaz, Bu Karanlığı Hep Beraber Yıkacağız” denildi. Basın metnini KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Sevtap Akdağ okudu. Akdağ, OHAL gerekçesiyle çok sayıda televizyonun yayınının durdurulmasını “Darbecilerin atmaya cesaret edeceği adımlar” olduğunu belirterek kınadı. Emek ve demokrasi mücadelesine katkı sunan yayınların, hükümet darbesiyle karartıldığını belirten Akdağ, hükümetin farklı seslere, kimliklere, inançlara ve kültürlere düşman olduğunu söyledi. Akdağ, yasakçı, baskıcı tutum ve politikaların Türkiye’yi derin bir karanlığa çektiğini ifade etti.

Eyleme, direnişteki Avcılar Belediyesi işçileri ve çok sayıda demokratik kitle örgütü de katılarak emek ve demokrasi yanlısı basının susturulmasını protesto etti.

30 Eylül 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this