UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Emekçi Kadınlar Bir Adım Öne!

Bayrampaşa’dan bir kadın işçi

1 Mayıs yaklaşıyor. İşyerlerinde, mahallelerimizde 1 Mayıs’la ilgili konuşmalar, sohbetler oluyordur mutlaka. Ben de geçen sene 1 Mayıs sürecinde yaşadıklarımı anlatmak istiyorum. Çalıştığım hastanede iş saatlerimiz gittikçe artıyor, ücretlerimizi almaksa zorlaşıyordu. Genç bir kadın arkadaşımla bu durumu sürekli tartışıyorduk aramızda. O süreçte UİD-DER’le yeni tanışmış sayılırdım. Arkadaşıma da bu kötü çalışma koşullarının işçiler birlikte hareket etmeden düzelmeyeceğini anlatmaya çalışmıştım. Fakat işyerinde bu koşullara karşı bir şeyler yapmaya çalışan kimse olmadığı ve işçiler arasında da örgütlülük olmadığı için arkadaşım anlattıklarımın pek mümkün olmadığını söylüyordu. Yani işçilerin örgütlü bir şekilde taleplerini dile getirip, mücadele edemeyeceklerini düşünüyordu. Bu düşüncesine rağmen aramızdaki güven ilişkisi güçlü olduğu için o da benimle birlikte UİD-DER saflarında 1 Mayıs’a katıldı.

İşyerinden bin bir zorlukla izin almıştık. Alana vardığımızda arkadaşım, o kadar işçiyi bir arada görünce şaşkınlığını gizleyemedi tabii. Çok mutlu olmuştu, moral bulmuştu. Bulunduğumuz kortejde kendisi gibi pek çok kadın işçi de vardı. UİD-DER kortejinin coşkusu ve disiplini onu, tabii beni de en çok etkileyen şey olmuştu alanda. Sonrasında birlikte sohbet ettiğimizde ikimiz de düşündük. Oradaki kadınların hayatlarına da birileri dokunmuştu, birileri onlara 1 Mayıs’ın önemini anlatmış, oraya davet etmişti. Birileri işçi mücadelesinin ilerlemesi için bir şeyler yapıyordu ki o kalabalık, o kadın ve erkek işçiler muhteşem bir disiplin içinde kortejde yerlerini almışlardı.

Bize de birileri ulaşmıştı, İşçi Dayanışması’nı okutup, mücadelemizin önemini anlamamıza yardımcı olmuştu. Şimdi biz de diğer sınıf kardeşlerimiz gibi yaklaşmakta olan 1 Mayıs için hazırlık yapıyor, çevremizde, işyerimizde tanıdığımız ne kadar kadın ve erkek işçi varsa onları 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya, işçi sınıfı olarak dayanışmayı büyütüp, taleplerimizi haykırmaya çağırıyoruz. Özellikle kadın işçiler olarak işyerlerinde, sokakta çifte ezilmişliğe karşı sesimizi yükseltmeye ve emekçi kadınlar olarak mücadelede bir adım önde olmaya çağırıyoruz. Yaşasın 1 Mayıs!

27 Nisan 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this