UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Emekçi Kadınlar Esenyurt’ta Buluştu

25 Kasım 1960’ta, Dominik Cumhuriye­tinde, zalim diktatör Rafael Leonidas Trujillo’ya karşı örgütlü mücadele yürüten Mirabel Kardeşler, diktatörlük tarafından işkence görerek ve tecavüze uğrayarak katledildiler. Vahşi bir şekilde katledilen bu üç kız kardeşin anısına, 1981’de, Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü olarak kabul edildi. 1985 yılında, Birleşmiş Milletler de 25 Kasımı kadına yönelik şiddetin yok edilmesi için uluslararası mücadele günü ilan etti.

Bugün kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve katliamlar artarak devam ediyor. Biz de 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle emekçi kadınlar olarak bir araya geldik. İçinden geçtiğimiz bu karanlık dönemde bir arada olmamızın önemine vurgu yaparak kapitalist sistemin son bulduğu gelecek güzel günlere olan inancımızı ve umudumuzu tazeledik.

Kapitalizm çürüdükçe, erkek egemen zihniyetin ürettiği uygulamalar kadınlar için her geçen gün daha da çekilmez hale geliyor. Tacizi ve tecavüzü meşrulaştıran yasalar çıkarılmaya çalışılıyor, kız çocuklarının çocuk yaşta evlendirilmesinin yasal zemini hazırlanıyor, şort giyen kadına tekme atanlara bunun yerine mırıldanarak tepki göstermesi gibi tavsiyelerde bulunuluyor, işyerlerimizde, evlerimizde emeğimiz yok sayılıyor, değersizleştiriliyor. Ancak sorunları saymakla bitmeyen işçi sınıfının kadınları bu çifte sömürüye, tacize, şiddete razı değil. Yaşamlarının her alanında ezilen emekçi kadınlar kendileri için çizilen yaşamı kabul etmiyor.

Yaşanan tüm sorunlara rağmen mücadeleyi seçmiş kadınlar olarak bir araya geldiğimiz bu etkinliğimizde işçi ve emekçi kadınların yaşamını ve mücadelesini anlatan şiirler okuduk, şarkılar, türküler söyledik. Kadınların kahırlarını, öfkelerini, aşklarını, sevinçlerini ve mücadele azimlerini anlatan bu şarkı ve şiirleri yüreklerimizde hissettik. Özellikle büyük bir coşkuyla söylediğimiz “Emekçi Kadınlar Bir Adım Öne” şarkısı ile heyecanımızı büyüttük. Çay ve yemek eşliğinde sohbetlerimizin ardından mücadelemizi her koşulda sürdürme kararlılığıyla etkinliğimizi sonlandırdık.

29 Kasım 2016


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this