UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

UİD-DER Kadın Komitesi Sarıgazi’de Kampanyasına Start Verdi

Emekçi Kadınlar Mücadeleye!

Sarıgazi’den bir grup kadın işçi

UİD-DER Kadın Komitesi olarak “Emekçi Kadınlar Mücadeleye” adlı kampanyamızla ilgili standımızı Sarıgazi Demokrasi Caddesinde açtık. Kampanyamızın alt başlıkları olan “Kadına Şiddete Hayır, Her İşyerine Kreş, Doğum İzni Uzatılsın, Gece Vardiyası Yasaklansın!” taleplerimizin yazılı olduğu bildirilerimizi emekçi kadınlara ulaştırdık. Kampanyamız aracılığıyla konuştuğumuz Sarıgazili emekçi kadınlar yaşadıkları sorunları dile getirdiler.

Bir kadın işçi, “çocuklarımızın büyüdüğünü görmek istiyoruz, gece vardiyalarında çalışmak istemiyoruz” diye ifade etti taleplerini. Bir diğer kadın işçi, “eşit işe eşit ücret almak istiyoruz” dedi.

Fabrikada çalışan bir kadın işçi, “Kadın ağırlıklı olarak çalıştığımız fabrikada sendikalaşmak istediğimiz için önümüze engeller konuldu” diye tepkisini gösterdi.

Çocuğu nedeniyle vardiyalı çalışamadığı için evinin yakınında bir işyerinde çalışan kadın işçi, “işe gireli 15 gün olmasına rağmen patron hala sigortamı yapmadı, işyerinde kreş olsa gözüm arkada kalmaz, çocuğumun nasıl büyüdüğünü görürüm” diyerek kreş meselensin işçi kadınlar için ne kadar önemli olduğunu ifade etti.

Tekstil işçisi kadınlar, “patronun dayattığı fazla mesaileri birlik olduğumuzda durdurabildik, birlik olduğumuzda bir şeyleri değiştirebildik” diyerek çözümün nerede olduğuna da işaret ettiler.

Bir öğrenci, “dışarıya çıktığımızda tedirgin oluyoruz, rahatça dolaşamıyoruz. Toplum yozlaştı ve kadına yönelik şiddet arttı” diyerek kadına şiddet dikkat çekti. Emekçi kadınlar ve onların çocukları, patronlar sınıfının düzeninde işçi sınıfının kadınlarının karşı karşıya kaldıkları sorunları gözler önüne seriyor. Emekçi kadınlar işyerlerinde, sokakta, okulda, aile içinde sürekli olarak baskıya ve şiddete uğruyor, yok sayılıyor.

Standımızda “sorunlarımız çok ama bunları çözecek birileri yok, biz de birlik olamıyoruz” diyen emekçi kadınlara ise sorunlarımızın çözümünün kendimizde olduğunu söyledik. Sorunlarımızı şu ya da bu düzen partisinin çözmesini bekleyemeyiz. Sorunlarımızı kendi gücümüzün farkına vardığımızda ve örgütlü mücadele ettiğimizde çözebiliriz. Geçmişte nasıl kadınıyla erkeğiyle bir araya gelen işçiler haklar elde etmişlerse, bugün de bizler mücadele ederek haklarımızı alabiliriz.

Tüm emekçi kadınları kampanyamıza destek olmaya ve örgütlenip mücadele etmeye çağırıyoruz.

30 Kasım 2015


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this