UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Emperyalist Savaşlara Hayır!

Gebze’den bir işçi

Son dönemde yaşadığımız krizin şiddeti artmaya ve krizin etkileri derinleşerek yayılmaya devam ediyor. Kriz bize yansımalarını işten atılmalar ya da ücretli-ücretsiz izinlerle gösteriyor. Önümüzdeki süreçte sermaye sınıfı daha öncelerde olduğu gibi krizin faturasını işçi-emekçilere ödetmeye ve emperyalist paylaşım savaşlarıyla bu krizi geçici olarak atlatmaya çalışacak.

İşte böylesi bir dönemde UİD-DER’de, yaşadığımız süreçle ilgili bizleri aydınlatan “Dünya’ya Barış İşçilerle Gelecek” adlı bir etkinlik düzenlendi. Seminere çeşitli işyeri ve işkollarından işçi arkadaşlar katıldı. Şarkılar, marşlar ve şiirlerle devam eden etkinlikte, emperyalist savaşlar ve ABD’nin Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesi adı altında geniş coğrafyalarda devam ettirdiği paylaşım savaşlarından bahsedildi.

Rusya, Çin, Hindistan ve Türkiye gibi ülkeler de, paylaşım savaşlarında, pastadan pay kapmak için çeşitli ittifaklar kuruyorlar. Kutupların belirginleşmeye başladığı bu dönemde bizleri milliyetçilikle zehirlemeye çalışıp bizim gibi emekçi kardeşlerimize kırdırmaya çalışıyorlar. Örgütsüz olduğumuzda sermaye sınıfı bunu başarabiliyor. Ancak örgütlendiğimiz zaman neler yapabileceğimizi tarih bizlere göstermiştir. 1871’de Parisli işçiler ve 1917’de Rus işçileri silahlarını birbirilerine değil, kendi burjuvalarına çevirerek iktidarı ele almışlardı. Bizler de tarihten dersler çıkartıp sorunu dışarıda değil de içeride ararsak sermaye sınıfının oyununu bozmuş oluruz. Bu oyunu bozmak için de örgütlenmekten ve mücadele etmekten başka şansımız yok.

22 Aralık 2008


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this