UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Enflasyon Düştü mü?

Bağcılar’dan bir işçi

Enflasyonun düşmesi biz işçiler açısından olumlu bir gelişmedir. Çünkü enflasyon en genel anlamıyla hayat pahalılığı demektir. Kasım ayı yıllık enflasyon oranı %21,62 olarak açıklandı. Bir önceki aya göre yaklaşık dört puan düşen enflasyona kimse bir anlam veremedi. Hatta çoğumuz da şaşırdık. Her şeye bu kadar zam gelmişken, ne ucuzladı da enflasyon düştü diye içimizden geçirmişizdir. Doğalgazda, elektrikte, suda veya gıda, giyim gibi ihtiyaçlarımızda bir ucuzluk oldu da bizim mi haberimiz yok? Peki, hal böyleyken nasıl oldu da enflasyon dört puan birden düştü? Bunun için öncelikle enflasyon bizim için ne anlama geliyor ona bir bakalım.

Yukarıda da söylediğimiz gibi enflasyon bizler açısından kısaca hayat pahalılığı demektir. Yani yaşayabilmek için gerekli olan bütün ihtiyaçlarımızın fiyatlarının artış oranları demek. Örneğin Ekim ayı enflasyon oranı %25,24 diye açıklanıyorsa bu doğalgaza, suya, elektriğe, gıdaya ve diğer tüm satın aldığımız ürünlere yüksek zamlar gelmesi demektir. Bazı ürünlere yüzde 35 bazılarına ise yüzde 15 zam gelmiş olabilir ama tüm ürünlere gelen zamların ortalaması %25,24’tür mesela Diğer anlamıyla gerçek ücretlerimizin %25,24 oranında düşmesi veya erimesi demek. Tabi bu oranlar resmi rakamlardır. Gerçeği ise biz işçiler kendi yaşamlarımızdan çok iyi biliyoruz. İğneden ipliğe her şeye fahiş zamlar gelmişken, gerçek enflasyonun açıklanan rakamların çok üzerinde olduğunu iyi biliyoruz.

Biz bu oranları kabul etsek bile ücretlerimize en az bu oranlar tutarında zam talep etmemiz gerektiğini düşünürüz ve dillendiririz. Çünkü enflasyon, ücretlerimizdeki erimeyi, alım gücümüzün ne kadar düştüğünü gösterdiği için en az bu zammı almamız gerektiği algısı toplum tarafından genel bir kabul görür. Bugün enflasyonun %20’lerin üzerinde olması bizleri bu dönemde çok daha yakından ilgilendiriyor. Sadece bizi değil, hükümet de yakından ve “inceden” ilgileniyor.

2019 yılına girerken asgari ücrete çalışan milyonlarca işçinin zam dönemi geldi. Kamu işçileri, emekliler, sendikalı-sendikasız milyonlarca işçinin yeni dönemde ne kadar zam alacağı konuşulmaya başlandı. Haliyle bu dönemde enflasyon oranları zamların belirlenmesinde önemli bir faktör. Yani biz işçilerin yaşam koşulları hesaba katılmadan düşük gösterilen enflasyon aynı zamanda daha da düşük zam anlamına gelir. Bütün tükettiğimiz ürünlerin fiyatları artarken, enflasyonun düşmesinin tek bir anlamı olabilir: İşçiye daha da düşük zam! Emekliye daha da düşük zam!

15 Aralık 2018


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this