UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Enternasyonalle Kurtulur İnsanlık

Gazi Mahallesinden bir işçi

Bundan 91 yıl önce 1917’nin 25 Ekiminde öyle bir şey oldu ki, dünya burjuvazisi şaşkınlıktan ne yapacağını şaşırdı. Hepsi de korkudan tir tir titriyordu. Hepsi telaşlı ve korku içindeydi. Korkularının sebebi büyük, çok büyüktü! Çünkü, Rusya’da Devrim olmuştu.

Korkmakta haklıydılar, ezilenler ayağa kalkmışlardı. İşçiler ve emekçiler çarların Rusya’sını yıkmış, yerle bir etmişlerdi. Rusya’nın işçi sınıfı Leninist Bolşeviklerin öncülüğünde iktidarı ele geçirmişlerdi. Artık iktidarın sahibi mülk sahibi sınıflar değil, işçilerdi.

Mahallelerde, ilçe ve illerde, işçiler sovyetler (işçi meclisleri) aracılığıyla iktidarı ele aldılar. Toprak onu işleyen köylüye verildi. Bağımsızlığını isteyen halklara bağımsızlığı tanındı. Devletle din işleri ayrıldı. Fabrikalara, bankalara el konuldu. Emperyalist devletler, korkularından apar topar I. Dünya Savaşını bitirdiler. Çünkü devrim fırtınaya dönüşmüştü ve dünyada da yankısını buluyordu.

Evet dostlar, işçi sınıfının şanlı tarihi ve 1917 Ekim Devrimi, tüm dünya işçi sınıfının yolunu aydınlatmaya devam ediyor! Dünya devrimine kadar da devam edecektir. Biz dünya işçi sınıfına düşen ise Ekim Devrimini dünya devrimiyle taçlandırmaktır. Ekim Devrimi şenliğimizde hep beraber söylediğimiz gibi, enternasyonalle kurtulacak insanlık!

23 Aralık 2008


Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this