UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Esenyalı ve Konaşlı’da 1 Mayıs’a Çağrı

Tuzla’dan UİD-DER’li işçiler

Derneğimiz UİD-DER’in, Tuzla’nın emekçi semtlerinde 1 Mayıs çalışmaları devam ediyor. 21 Nisanda Konaşlı Mahallesi’nde pazar yerinde stant açtık, Esenyalı Mahallesi’nde ise 1 Mayıs konulu bir etkinlik gerçekleştirdik.

Konaşlı pazarında bildiri ve İşçi Dayanışması bültenini pazar emekçilerine ve alışveriş yapan işçi-emekçilere ulaştırdık. “Ücretler Yükseltilsin, İş Saatleri Kısaltılsın!” sloganı eşliğinde yaptığımız konuşmaları duyan, taşınan dövizleri gören ve bildirilerimizi okuyan emekçiler, standımıza ilgi gösterdiler. Sohbet ettiğimiz Konaşlılılar, kampanyamızın sloganına ilgi göstererek ücretlerinin düşük olduğunu ifade ettiler. Sohbetlerde işyerlerinde yaşadıkları sorunları paylaştılar. Pek çok emekçi kardeşimiz, 1 Mayıs’ın nerede kutlanacağını sordu.

Deri, tersane ve inşaat işçilerinin yoğun olduğu mahallede, işçiler,  işyerlerinde sendika olmadığını ve iş güvenliği önlemlerinin kâğıt üzerinde kaldığını belirttiler. Bu nedenle, Konaşlı emekçilerinin kendileri veya yakınları sıklıkla iş kazalarına maruz kalıyorlar. Pazaryerinde gördüğümüz birçok işçinin elinin kolunun sarılı olması da bu durumu doğruluyordu. Çalışma hayatına erken yaşlarda atılan, bir yandan hem okuyup hem çalışan bir genç işçi kardeşimiz, yaşadıklarını anlattı. Sohbet ettiğimiz emekçi kardeşlerimizi, Konaşlı’da gerçekleştireceğimiz 1 Mayıs etkinliğine davet ettik. Çoğu davetimizi olumlu karşıladı. Pazaryerinde Suriyeli mültecilerle de karşılaştık. Onlarla da yaşadıkları sorunlar üzerine sohbet ettik. Dertlerini paylaşabilecekleri birilerini bulmak onları kısa süreliğine de olsa mutlu etti.

Esenyalı’da gerçekleştirdiğimiz etkinlik öncesinde de, geçtiğimiz hafta pazaryerinde stant açmış, hem kampanyamızı tanıtmış hem de mahalleli emekçileri etkinliğimize davet etmiştik. Etkinlikte, 1 Mayıs konulu videolar izlendi ve UİD-DER tanıtıldı. Daha sonra 1 Mayıs’ın anlamı, işyerlerinde ve hayatın tüm alanlarında yaşadığımız sorunları nasıl aşabileceğimiz üzerine sohbetler ettik. Etkinliğimiz sohbetlerin ardından 1 Mayıs çağrısıyla sona erdi.Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this