UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Fabrika Önünde Bülten Dağıtımı

Bir matbaa işçisi

İşçi Dayanışması bültenimizin 6. sayısını Cevizli’de bulunan Diktaş iplik fabrikası önünde dağıttık. Bültenimizin dağıtımı için bir araya gelen ekibimizde çeşitli fabrikalarda çalışan sendikalı, sendikasız kadın ve erkek UİD-DER üyesi işçiler arasında ben de vardım. Bülteni, işçi kardeşlerimize ulaştırmanın sevinci ve heyecanını bir arada yaşadım.  

Fabrika önünde bir araya geldiğimizde şapkalarımızı takıp, bültenlerimizi alıp, ekipler halinde işçileri karşıladık. Vardiyadan çıkan ve servislerin önünde bizleri gören kimi işçiler şaşırdı ve meraklandı, kimileri ise daha önce görmenin rahatlığı ile bizlere doğru yöneldi. Servisler kalkmadan her işçiye bülten vermek, konuşmak için harekete geçtik.

Yorgun argın gelen işçi kardeşlerimize önce kendimizi tanıttık. Bültenimizin içeriğinden, işçi mektuplarından ve mücadele haberlerinden bahsettik. Kimi işçilerin  bu fabrikada böyle şeyler olmaz” diyerek karamsarlığıyla, kimisinin ilk kez böyle bir faaliyet görmüş olmanın şaşkınlığıyla, kimisinin de ilgisiyle karşılaştık.  Bültene ve çalışmamıza ilgi gösteren işçi arkadaşlarımıza derneğimizin adresini verip, etkinliklerimize davet ettik. Ne kadar çok işçi kendisine, sınıfına ve mücadeleci işçi örgütlerine güven duyup ilişkiye geçerse patronları yenmemizin o ölçüde kolay olacağını biliyorduk.

Servis hareket ettiğinde işçilerin bülteni okumaya başladığını sevinerek izledim. Yaşanan örgütsüzlük işçilerin bir kısmı üzerinde karamsar bir ruh hali yaratıyor olsa da, dayanılmaz sömürü ve ağır çalışma koşullarına karşı nasıl bir mücadele verilmesi gerektiği arayışı içinde olan işçiler de var.  İşçi Dayanışması içinde yer alan haber ve yorumlar, işçi arkadaşlarımız için ön açıcı fikirler taşıyor. Bizler çalışma ve yaşam koşullarını değiştirmek için mücadeleden başka bir çıkar yol olmadığını bilerek, olabildiğince çok işçiye ulaşmaya ve bu amaçla bültenimizi dağıtmaya devam edeceğiz.

13 Ekim 2008


  "İşçi Dayanışması" dağıtımı

Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this