UİD-DER youtube Web TV Twitter'da UİD-DER facebook'ta UİD-DER

Fabrikada Bir Astronot Dolaşıyor!

Gebze’den bir metal işçisi

Ben döküm fabrikasında çalışan bir işçiyim. Geçen günlerde fabrikaya çalışma bakanlığından denetime gelmişler ve fabrikada birçok şeyin çalışma kurallarına uymadığını bildirmişler. İş sağlığı ve güvenliği de dâhil. Bu önlemlerin alınması istenmiş ve fabrikanın kısa bir süre sonra tekrar denetimden geçeceği patrona bildirilmiş. Fabrikada hummalı bir çalışma başladı tabii. Neredeyse üretim durma noktasında, temizlikler yapılıyor. İş güvenliği malzemeleri eksiksiz dağıtılıyor.

Döküm bölümünde ergitme potaları var. Orada çalışan bir abimize yanmaz kıyafet verildi. Görseniz tıpkı astronot kıyafeti gibi. Ben hayatımda ilk kez astronotu bizim fabrikada gördüm. Tabi biz de işçi abimize takılıyoruz arada “okumadan astronot oldun ne iş?” diye. Bütün bölümlerden işçiler bu abimizle fotoğraf çektirmek için seferber oldular. Arkadaş resmen o gün fabrikanın fenomeni ve yıldızı olmuştu. Ve yine gözlükler yanmaz paçalar dağıtıldı. O gün tam anlamıyla işyerimizin bütün bir yıl olması gereken halini ortaya koyuyordu. İş güvenliği, fabrika temizliği her şey çok iyi durumdaydı. Şimdi merak etmişsinizdir, denetimden sonra bu durumun devam edip etmediğini. Denetim bitti, bizim astronot abi oldu ergitmeci Mehmet. “Abi” dedim “senin kıyafetler ne oldu?” Dedi “aldılar, çok pahalıymış onlar, ilerde denetim olursa tekrar vereceklermiş.” “Ya abi” dedim, “madem böyle bir kıyafet var, yanmayı engelliyor, neden bunu sürekli vermiyorlar. Pahalı kıyafet senin canından kıymetli mi acaba?” Abi başını salladı.

Evet, patronumuz ceza yememek için bir günlük üretimi neredeyse durma noktasına getirdi. Müfettişlerin koca fabrikayı denetleme süresi ise 60 saniyeyi bile geçmedi. Evet, bizler örgütlü olabilsek o verilen kıyafetler pahalı diye bizlerden geri alınamaz. Bizler birlik olsak fabrikanın koşullarını bakanlık denetim yapıyor diye değil, gerçekten bizim sağlığımız ve can güvenliğimiz için bu duruma getirebiliriz.

29 Aralık 2015


...önceki
Borçlu
Son Eklenenler

UİD-DER Aylık Bülteni

Share this